Äripäev • 16. november 2018 kell 9:14

Elering investeerib saarte elektriühendusse 14 miljonit eurot

Väikese ja Suure väina merekaablite lepingu allkirjastamine Merko ja Eleringi vahel.   Foto: Elering/Press

Elering sõlmis Suure ja Väikese väina uute elektri merekaablite ehituslepingud kahel riigihankel ühispakkumustega edukaks osutunud ettevõtetega Merko Infra ning Connecto. Mandri ja Muhumaa vahele rajatava Rõuste–Tusti merekaabli ning Väikest väina läbiva merekaabli ehitusmaksumuseks on kokku 14,4 miljonit eurot.

„Täna sõlmitud lepinguga rajatav Väikese väina merekaabel suurendab märgatavalt Saaremaa ja Hiiumaa varustuskindlust, kuna seni sõltub see täielikult Väikese väina õhuliinidest. Lisaks võimaldab merekaabel vähendada väinatammil paiknevate kõrgepingeliinide juhtmete arvu poole võrra ja alles jääva õhuliini korrastada selliselt, et see saab lindudele paremini nähtavaks,“ selgitas Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Tema sõnul on Elering viimase aasta jooksul ehitanud Suure väina merekaabli, uuendanud Võiküla ja Leisi alajaama. Lisaks on lõpusirgel sisuliselt nullist rajatud Orissaare alajaama vastuvõtmine ehitajalt.

"Lähiaastatel renoveerime veel Sikassaare alajaama Kuressaare servas ja tõstame varustuskindluse suurendamiseks Muhu saart läbivad Võiküla–Orissaare ja Tusti–Orissaare õhuliinid eraldi mastidele. Viimane investeering koos Väikese väina kaabliga tagab, et saared saavad kaks sõltumatut elektriühendust ehk ülekandevõrgu tasemele tekib töökindel ringtoide,“ kirjeldas Veskimägi Eleringi suuremaid investeeringud saarte elektrisüsteemi.

Äsja sõlmitud lepinguga asendatakse Suures väinas Rõuste ja Tusti alajaama vahel kaks vana ja amortiseerunud 35kilovoldist merekaablit ühe uue 110kilovoldise merekaabliga. Suure väina kaabelliini kogupikkus on ligi 11 kilomeetrit, sellest merekaabel 9,7 kilomeetrit. Uue kaabli ühendamiseks rajatakse Rõuste alajaama uus lahter. Tööde lepingujärgne maksumus on ligikaudu üheksa miljonit eurot.

Väikese väina uue 110kilovoldise kaabelliini kogupikkus Muhu saarelt kuni Orissaare uue alajaamani on 6,7 kilomeetrit, sellest meres 4,7 kilomeetrit. Väikese väina merekaabli maksumus on ligi 5,4 miljonit eurot.

Mõlema väina kaabli läbilaskevõime on 520 amprit. Merekaablis on kolm faasi ühendatud ühte kaablisse. Kaabli läbimõõt on 190 millimeetrit, kaal 67 kilogrammi meetri kohta.

Merekaablid paigaldatakse merre ühe pika kaablina ehk ilma jätkumuhvideta. Koos uue kaabliga paigaldatakse merre ka kiudoptiline sidekaabel. Mõlemas väinas süvistatakse kaabel merepõhja, et vähendada selle vigastamise riski ankrute, rüsijää ja muude väliste mõjutajate poolt.

Kaablite paigaldustööd algavad kava kohaselt 2020. aasta kevadel ja lõpevad sama aasta sügiseks.

Esimese kaasaegse 110kilovoldise elektri merekaabli rajas Elering mandri ja Muhu saare vahele 2015. aastal. See kaabel on alates valmimisest kandnud põhiraskust kogu Muhumaa, Saaremaa ja Hiiumaa elektriga varustamisel.

Hetkel kuum