Jaga lugu:

Raport: Swedbanki hoiatati korruptsiooni ja rikkumiste eest Eestis

Raskeid uudiseid lekib Swedbanki kohta iga nädal  Foto: Postimees/Scanpix

Swedbank tellis Baltikumi tegevuste uurimiseks juba varem eraldi auditi, mis juhtis tähelepanu rahapesuvastaste reeglite rikkumisele ja korruptsioonile siinses pangas, kirjutab Dagens Industri.

Dagens Industri allikate sõnul oleks väline auditeerija pidanud selle aasta alguses tutvustama raporti tulemusi või osa raportist ka Swedbanki juhtkonnale.

Auditis on lehe teatel kirjas, et Swedbanki Eesti üksuses rikuti rahapesuvastaseid meetmeid ning seda just kõrge riskiga mitte-residentidest klientide suhtes. Dagens Industrile öeldi, et Swedbanki Eesti juhatuse suutmatus rahapesuvastaste meetmete juurutamiseks põhjustaski olukorra, kus need kliendid said panka rahapesuks ära kasutada.

Swedbanki Eesti kommunikatsioonijuht Kristiina Herodes kinnitas, et hetkel ei oska nad öelda, millisele raportile Dagens Industri viitab. "Veebruaris avalikustatud materjali analüüsimiseks ja sõltumatu uurimise läbiviimiseks värbas Swedbank Grupp välise eksperdina Forensic Risk Alliance. FRA raporteerib uurimise tulemustest tegevjuhile ja Swedbank Grupi nõukogule hiljemalt enne 28. märtsil 2019. aastal toimuvat üldkoosolekut," lisas ta.

Samuti juhtis audiitor Dagens Industri loo järgi tähelepanu asjaolule, et alates 2009. aastast kasvas suure riskiga klientide hulk Swedbankis ning tegemist oli ka pangale kõige kasumlikumate klientidega.

Näiteks 2010. aastal kasvasid kõrge riskiga välisresidentide hoiused järsult. 2016. aastal oli selliste residentide aastane käibe 20 miljardit eurot, kirjutas leht.

Herodes märkis, et üldiselt on Eesti pankade viimaste aastate tegevuse tulemusena oluliselt kahanenud mitteresidentidest klientide osakaal Eestis. "Swedbankil on Eestis mitteresidentidest kliente umbes üks protsent kliendibaasist ja need on suures osas eraisikud. Mitteresidentide osakaal on ajas vähenenud," ütles ta.

Lisaks oli audiitoril kahtlus, et Swedbankis oli probleeme töötajatega, kes tegid klientidega koostööd ning võtsid selle eest vastu kingitusi. Kümme neist töötajatest olid varem töötanud või hiljem läksid tööle Danske panka. Audiitor soovitas Swedbanki nõukogul kohe pöörduda Rootsi ja Eesti ametivõimude poole.

"Mitte midagi ei muutunud," lisas Dagens Industri allikas.

Swedbanki tegevjuht Birgitte Bonnesen oli Swedbanki Balti panganduse juht aastatel 2011–2014.

Reedel teatas Rootsi televisioon, et Swedbank teadis juba möödunud aastal, et Danske ja Swedbanki kahtlased kliendid on teinud 9 miljardi euro ulatuses ülekandeid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum