Äripäev • 20 märts 2019

Kasahstani ootamatult lahkunud presidendile asendaja juba leitud

Kassym-Jomart Tokayev Kasahstani välisministrina aastal 2006.  Foto: Shamil Zhumatov, Reuters/Scanpix

Pärast kolme aastakümmet Kasahstani presidenditoolil teatas Nursultan Nazarbajev eile üllatuslikult lahkumisest, tänaseks on tema koha täitja juba teada, kirjutab Reuters.

Eile õhtul teatas Nazarbajev erruminekust, mis paistab olevat esimene samm keerukate poliitiliste muudatuste teel, mis jätavad tema kätte tugeva võimu.

Tema kohale asub 65aastane karjääridiplomaat Kassym-Jomart Tokajev, kes räägib vabalt vene, inglise ja hiina keelt, kirjutab Reuters. Ta täidab presidendi kohuseid 2020. aasta aprilli lõpuni, kuni pidi kestma Nazarbajevi ametiaeg.

Pole selge, kas siis võiks sellesse ametisse saada Moskvas hariduse saanud endine peaminister, keda Nazarbajev nimetas eile meheks, kelle kätte võib Kasahstani juhtimise usaldada.

Nazarbajev, kellel pole selgelt väljakujunenud mantlipärijat, on juhtinud naftarikast kasahstani ajast, mil see oli veel nõukogude vabariik, võites järjest valimisi üle 90 protsendi ulatuva toetusega.

Tokajev on pärit Kasahstani haritlaste perest: tema isa oli tuntud kirjanik, ema töötas Almatõ võõrkeelte instituudis.

Tokajev ise sai hariduse Moskva rahvusvaheliste suhete instituudis, oma pooleaastase praktika tegi ta Nõukogude Liidu Hiina saatkonnas. Sellele järgnes töö Singapuri saatkonnas. Edasi teenis ta Nõukogude Liigu välisministeeriumi diplomaadina põhiliselt Pekingis kuni 1992. aastani, mil ta asus tööle Kasahstani välisministeeriumi. Kaks aastat hiljem sai ta riigi välisministriks, aastal 1999 peaministriks, kust asus hiljem jälle välisministri kohale ja hiljem parlamendi esimeheks.

Hetkel kuum