Äripäev • 3. aprill 2019 kell 6:45

Araabia ettevõte ostab Vopak E.O.S.-i

Vopak E.O.S. sai uue omanikfirma, mida juhib Gert Tiivas (paremal). Vopak E.O.S. muudab nime Liwathon E.O.S.-iks, mille juhtimist jätkab senini ametis olnud juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer (vasakul).  Foto: Liis Treimann

Royal Vopak N.V. ja Global Ports Investments PLC müüsid Baltimaade suurima sõltumatu naftatoodete terminalioperaatori Vopak E.O.S. kõik aktsiad Abu Dhabi ettevõttele Liwathon. Logistikaettevõtte uus nimi on Liwathon E.O.S.

Tehingu hinda pooled ei avalikusta. Tehingule eelnevalt oli Royal Vopak 2018. aasta augustis teatanud, et ettevõte kaalub mõnede terminalide müüki.

Liwathoni äritegevuse fookus on vedelkütuste logistikal ja ladustamisel globaalsetel nišiturgudel.

Liwathoni juhatuse esimees Gert Tiivas ütles, et tunnevad heameelt Muuga sadamas tegutseva olulise terminaliettevõtte ostu üle. "Hakkame koos kogenud juhtkonnaga ellu viima Liwathoni strateegiat, mis näeb ette vedelkütuste turgu teenindavate terminalide võrgustiku arendamist. Ettevõtte pädevus ja terminalitaristu on head eeldused Liwathon E.O.S.-i edasiseks arendamiseks," ütles Tiivas.

"Kuna energiaturud on põhjalikult muutumas ja vedelkütuste globaalne nõudlus stabiilselt kasvab, siis näeme häid võimalusi meie meeskonna pädevuse rakendamiseks, et luua klientidele lisaväärtust," ütles Liwathon E.O.S.-i juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer.

Suurbritannia investorile Barclay Rowlandile kuuluva Liwathoni peakorter asub rahvusvahelises finants- ja ärikeskuses Abu Dhabi Global Market (ADGM) Araabia Ühendemiraatides.

Liwathon E.O.S., endise nimega Vopak E.O.S., on suurim sõltumatu terminalioperaator Baltimaades ning ettevõttele kuulub neli naftaterminali kogumahutavusega 1 051 800 kuupmeetrit – Termoil, Trendgate, Pakterminal ja Stivterminal. Liwathon E.O.S.-i terminalid, millel on otseühendus raudtee infrastruktuuriga, paiknevad Muuga sadamas. Liwathon E.O.S. pakub vedelkütuste mere- ja raudteetranspordi teenust Ida-Euroopast Lääne-Euroopasse, Ameerika Ühendriikidesse ja Kagu-Aasiasse.

Liwathon E.O.S. teenis 2017. aastal 44,9 miljoni eurose müügitulu juures rekordiliselt suure 98,7 miljoni euro suuruse kahjumi. Ettevõte põhjendas kahjumit oma majandusaasta aruandes varade allahindlusega, mille tingis keeruline ärikeskkond. Aasta varem teenis ettevõte 51,7 miljoni eurose müügituluga 57 miljonit eurot kahjumit - ka siis põhjendas ettevõtet kahjumit keerulisest ärikeskkonnast tingitud varade allahindlusega.

Neli korda Eesti edukaim

Vopak E.O.S on neli korda olnud Eesti kõige edukam ettevõte. Eesti edukaimaks ettevõtteks ehk Äripäeva TOP 100 võitjaks tuli ettevõte aastatel 1999, 2006, 2007 ja 2010.

Kui Äripäev arvutas 2012. aastal kokku, kes on läbi aegade Eesti kõige edukamad ettevõtted, oli Vopak E.O.S kolmandal kohal. Võitis EMT ja teine oli BLRT Grupp.

Hetkel kuum