Katariina Krjutškova • 3. aprill 2019 kell 11:27

Omniva tahab Äripäeva artikli valguses pakikontrolli tõhustada

Omniva taunib maksudest hoidumist ja lubab pakikontrolli tõhustada.  Foto: Andras Kralla

Omniva ning maksu- ja tolliamet vaatavad tänase Äripäeva artikli valguses üle, kuidas pakkide kontrolli tõhustada, teatasid ametite juhid.

Omniva juhatuse liige Andre Veskimeister ja maksuameti tolliosakonna juhataja Sven Suurraid teatasid, et töötavad parema ja täpsema eelinfo saamise ning töötlemise suunal, mis välistaks deklareerimisest ja maksustamisest kõrvale hoidmise võimalused.

„Omniva ning maksu- ja tolliamet taunivad maksude tasumata jätmist. Omniva ning maksu- ja tolliameti koostöö on hea ning töötame iga päev selle nimel, et võimalused maksude tasumata jätmiseks oleksid elimineeritud. Meile on oluline aus konkurents ning kõikide kauplejate võrdsed konkurentsitingimused,“ ütlesid juhid ühisavalduses.

Nende teatel vaadatakse kõik kolmandatest riikidest saabunud saadetised Omnivas läbi, et saadetisele kleebitud tollideklaratsiooni alusel tuvastada tellimuse maksumus ning selle alusel saadetised maksustamisele suunata. Täiendavasse kontrolli suunatakse ka need pakid, mille puhul on kahtlus, et saadetise tegelik väärtus ei pruugi vastata etiketil deklareeritule.

Veskimeister ja Suurraid viitasid tänases Äripäeva artiklis ilmunud lõigule, kus oli viidatud valikule “delivery by local post” ehk paki kohale toimetamine sihtkohariigi postiettevõtte vahendusel. „See ei tähenda, et tegu oleks käibe- ja tollimaksuta kättetoimetamisviisiga. Ka viidatud lehel on kirjas, et kui saadetis sihtriiki jõuab, võivad - vastavalt iga sihtriigi seadusandlusele - lisanduda maksud,“ kirjutasid juhid.

Aastal 2021 kuuluvad deklareerimisele ja käibemaksuga maksustamisele kõik kolmandatest riikidest pärit saadetised, mida ettevõtted eraisikutele saadavad. Veskimeister ja Suurraid lisasid, et nende hinnangul ei pidurda see e-kaubanduse arengut ega vähenda e-tellimuste hulka väljastpoolt Euroopa Liitu, kuna lisanduv maksumus ei suurenda alla 22eurose kauba hinda märkimisväärselt. Küll aga tagab see võrdsed konkurentsitingimused kõikidele kauplejatele nii Eestis, Euroopa Liidus kui väljapool seda.

„Rõhutame veel kord, et taunime maksude tasumata jätmist ning töötame selle nimel, et maksude tasumise vältimise võimalusi välistada,“ lisasid Veskimeister ja Suurraid.

Tänane Äripäev kirjutas, et Facebooki iHerb Eesti kinnises grupis jagavad kliendid kogemusi, kuidas tellida Ühendriikidest soodsa hinnaga toidulisandeid kohaliku postikandja ehk rahvakeeli punase postiga, mis aitab neil pääseda kuni 100 eurot maksvatelt postisaadetistelt käibemaksu tasumisest. Väidetavalt ebatõhus Omniva pakikontroll pahandab siinset ettevõtjat, kes ei saa käibemaksuvabalt USAst tellitud toodete hindadele konkurentsi pakkuda. Ettevõtja hinnangul võib riik ebatõhusa pakikontrolli tõttu kaotada aastas miljoneid eurosid. Loe pikemalt artiklist "Kinnise grupi nipp: Omnivast saab tellimused maksudeta kätte".

Hetkel kuum