Artikkel
Jaga lugu:

Sõõrumaa ettevõtte juht äritseb Signaali tegeliku kasusaajaga

Peitusemängus Tallinna linnalt miljoneid eurosid teeniva Signaal TMi omanike ümber on välja tulnud uus seos, mis näitab ettevõtja Urmas Sõõrumaa poole.

U.S. Invest ASi juhatuse liige Tarmo Keskküla.Foto: Arno Saar/Õhtuleht
Eile avaldas Postimees uuriva loo, kuidas Signaalist viib tõendite rada Urmas Sõõrumaani. Avaldame täna veel ühe seose Urmas Sõõrumaa ja Signaali vahel. Selleks seoseks on Sõõrumaa firma U.S. Invest juhatuse liige Tarmo Keskküla.
Kuidas kõik algas
Peitusemäng on kestnud juba üle kümne aasta, kui praegugi ettevõtte nõukogus istuv Andres Peets toona firma maha müüs. Uus omanik varjus alul Nordea pangakonto ning hiljem firmade kaudu Küprose ettevõtte taha.
Äripäev kirjeldas 2010. aastal mitmeid asjaolusid, mis viitasid Signaali tagant paistvatele Tallinna linnapea Edgar Savisaarega heades suhetes oleva suurärimees Urmas Sõõrumaa kõrvadele. Nii toona kui ka hiljem on Sõõrumaa Signaali omanikuks olemist eitanud.
Videointervjuus enne 2017. aasta kohalikke valimisi Sõõrumaa lausa ägestus küsimuste peale. "Kuidas te saate nii lolle küsimusi küsida? Ei ole, ei kuulu. Olen öelnud seda kümme korda ja ütlen ka nüüd," kinnitas Sõõrumaa ja lisas, et ta ei oska arvata, miks sellised spekulatsioonid üldse tekivad.
Kasusaajate väljatoomise kohustuse tulemusena ilmus äriregistrisse eelmise aasta oktoobris Signaal TMi tegeliku kasusaajana Hollandi kodanikust advokaat Thomas Karsten Beute.
Beute töötas kuni 2013. aasta septembrini Šveitsi privaatpangas Julius Baer. Seal oli tema vastutada muu hulgas klientide raha haldamine ja neile õigusnõu pakkumine. Sama aasta oktoobris liitus ta aga Šveitsi kinnisvarale keskendunud investeerimispangaga Vision Real Estate Investment Management (Vision REIM). Veel on mees panga kodulehe info kohaselt töötanud näiteks E&Ys ja PwCs.
Paatide rentimise äri Vahemerel
Briti äriregistris on Beute kirjas Šveitsis elava Taani kodanikuna. Just Ühendkuningriigis oli tal ettevõte Magenta Marine Limited, mille omanikud on vahepeal vahetunud. Pool firmast kuulub praegu Arja Hyttinenile ning teine pool pikka aega Sõõrumaa firmade finants- ja tegevjuhina ametis olnud Tarmo Keskküla juhitavale Profiilis OÜ-le.

Profiilis OÜ

Juhatuse liige Tarmo Keskküla. Osanikud Vivian Keskküla - 96,02 % ja Tarmo Keskküla - 3,98%.

Allikas: Infopank

Profiilise põhitegevusalaks oli rendipindade haldamine, rentimine ja finantseerimis- ning investeerimistegevus, samuti tehnika edasirent. Ettevõttel oli 2017. aasta lõpu seisuga jaotamata kasumit kogunenud ligi 1,5 miljonit eurot.
Keskküla kinnitusel tegeleb Magenta Marine LTD Vahemerel paatide rentimisega ning Arja Hyttinen on tema pikaajaline hea tuttav ja äripartner.
Kuid tagasi Signaali juurde. Peale tegeliku kasusaaja teatavakstulekut saatis firma nõukogu liige Tiit Arro pressiteate, et Hollandi investorile Thomas Karsten Beutele kuuluv Oppius OÜ omandas 19. oktoobril 2018 Küprose ettevõttelt Luce Invest Limited 100 protsenti ASi Signaal TM aktsiatest.
Äriregistrist nähtuvalt oli Oppius OÜ omanikuks enne Beute kätte minekut oli OÜ Halfred ning aastatel 2011-2012 oli Halfredile kuuluvale osale seatud pant Keskküla firma Profiilis kasuks. Halfredi omanikuks oli nagu Signaalilgi Küprose ettevõte Luce Invest Limited.
„Mina ei ole kunagi olnud Signaal TM-i ja Luce Invest Limited omanik,“ sõnas Keskküla küsimusele ärihuvide kohta neis firmades.

Tarmo Keskküla

U.S. Invest ASi juhatuse liige, USS Security Eesti ASi nõukogu liige, Tondi Tennisekeskus OÜ nõukogu liige, Rotermann City OÜ nõukogu liige, Audentes ASi nõukogu esimees.

Allikas: Infopank

Aastaid on Tarmo Keskküla (paremal) töötanud finants- ja tegevjuhina Urmas Sõõrumaa firmades. Pildil on nad 2004. aasta kevadel toimunud Falck Eesti aktsionäride koosolekul.Foto: Raul Mee, fotograaf
Kas teil või Urmas Sõõrumaal on plaanis soetada osalus Signaal TMis? „Avalikult on teavitatud, et Signaal TM on müügis. Nagu te mõistate, ei saa ma hetkel enda ega kellegi teise võimalikku ostuhuvi kommenteerida,“ vastas Keskküla.

Avalikult on teavitatud, et Signaal TM on müügis. Nagu te mõistate, ei saa ma hetkel enda ega kellegi teise võimalikku ostuhuvi komenteerida.

Tarmo Keskküla
U.S. Invest ASi juhatuse liige
Selle aasta jaanuaris kirjutas Mergermarket, et Signaal TM otsib strateegilist investorit. Praegu näitab Äriregister, et Signaal TMi kõik aktsiad on omaaktsiad.

AS Signaal TM

Tegeleb liikluskorraldusvahendite ja elektrooniliste liiklusseadmete ehituse-hoolduse ja müügiga ning teekatte märgistustöödega, pikaajaline Tallinna linnavalitsuse partner.

Juhatuse esimees Andri Tõnstein.

Nõukogu liikmed Tiit Arro, Andres Peets ja Kristo Sepp.

Eelmisel aastal võitis Signaal TM järgmiseks viieks aastaks kogu Tallinnas liiklusmärkide, fooride ja teekattemärgistuste paigaldamise-hooldamise hanke, mille maht on linna transpordiameti hinnangul 5-8,5 miljonit eurot.
Signaal TM on Tallinna linna pikaajaline lepingupartner liiklusmärkide ja fooride paigaldamisel ning hooldamisel.Foto: Raul Mee
Eelnevalt vangerdati ka Küprose firmas
Signaal TMi emafirmaks olnud Küprose Luce Invest Limited omanikena vaatasid kohalikust äriregistrist vastu vaid järgmised anonüümsed offshore-firmad Zoulian Consultants ja Zoulian Investments ning juhina kohaliku advokaadibüroo esindaja Eleni Kinani, kes varemgi maksuparadiisidesse registreeritud firmade hingekirjades figureerinud. Kuid 2017. aasta maikuus müüsid salapärased Zouliani-nime kandvad firmad oma Luce Investi aktsiad maha ja ettevõtte ainuomanikuks sai Vene kodanikust Küprosel tegutsev advokaat ning äri- ja maksukonsultant Pjotr Brazhnikov, Küprosel tegutsedes inglisepäraselt Petr Brazhnikov.
Vahetult enne omanikuvahetust oli Äripäev kirjutanud Tallinna linnajuhtide teadmatusest oma pikaajalise partneri Signaali omanikest ja tegelikest kasusaajatest ning kahes juhtkirjas avaldanud seisukohad, et avalik sektor ei peaks käsi lööma ettevõttega, mille omanikud pole teada ning et linnavalitsus peaks maksumaksja raha mängu panema ainult koostöös selliste ettevõtetega, mille taust on laitmatu ja omanikering avalikult teada.
Sõõrumaa ja Signaali kinnistutel ühishüpoteek
Eilne Postimees kirjutas, et kui Sõõrumaa turvafirma USS Security võttis 2011. aastal LHV pangast 2,8 miljonit eurot laenu, siis seati kaks miljonit eurot väärt ühishüpoteek lisaks Sõõrumaa kinnistutele ka ühele Signaalile kuuluvale kinnistule.
Päev enne 2011. aasta jõule astusid Urmas Sõõrumaa, tema parem käsi Tarmo Keskküla ning tollane Signaali juht Ats Tamm koos LHV panga esindajaga Rävala puiestee notaribüroosse ning seitsmele kinnistule seati kaks miljonit eurot väärt ühishüpoteek LHV kasuks. Ühishüpoteegi alla läksid neli Sõõrumaale kuuluvat luksuskorterit Kuninga tänaval, kaks mereäärset kinnistut Kloogarannas ning Signaalile kuuluv 10 000 ruutmeetri suurune ärimaa Tallinnas Liimi tänaval.
Postimees märkis ka, et 2004. aastal erastatud Signaal on olnud eriti edukas Tallinnas korraldatavate riigihangete võitmisel. Nii edukas, et konkurendid pidasid pikka aega isegi mõttetuks samadel hangetel dokumente esitada, kuna niikuinii võidab Signaal.
Jaga lugu:
Teflonametnik, kel jäigi vastutus võtmata
Ain Valdmanni laadsete ametnike järgi paistab välja, et linnavõimu juures on midagi hämarat. Ärme unusta seda ka nüüd, mil konkreetselt tema töölt lahkub, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ain Valdmanni laadsete ametnike järgi paistab välja, et linnavõimu juures on midagi hämarat. Ärme unusta seda ka nüüd, mil konkreetselt tema töölt lahkub, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Meemikauplejad võtsid sihikule järgmise pankrotistunud aktsia
Huulepulgaindeks ütleb, et ka rasketel aegadel värvivad inimesed huuli – ja sellegipoolest läks huulepulgatootja Revlon pankrotti. Nüüd üritavad meemikauplejad Revloni pankrotiga rikkaks saada.
Huulepulgaindeks ütleb, et ka rasketel aegadel värvivad inimesed huuli – ja sellegipoolest läks huulepulgatootja Revlon pankrotti. Nüüd üritavad meemikauplejad Revloni pankrotiga rikkaks saada.
Tallinna kommunaalameti igavene juht paneb ameti maha
Linnasüsteemis 46 aastat töötanud, neist 25 aastat Tallinna keskkonna- ja kommunaalametit juhtinud Ain Valdmann teatas, et paneb alates 1. oktoobrist ameti maha.
Linnasüsteemis 46 aastat töötanud, neist 25 aastat Tallinna keskkonna- ja kommunaalametit juhtinud Ain Valdmann teatas, et paneb alates 1. oktoobrist ameti maha.
Raadiohommikus: autode hinnaralli jätkub, kuid asi pole tarnetes
Äripäeva raadio neljapäevases hommikuprogrammis on põnevat kuulamist kõigile neile, keda huvitavad autode hinnatõusu põhjused ja väljavaated.
Äripäeva raadio neljapäevases hommikuprogrammis on põnevat kuulamist kõigile neile, keda huvitavad autode hinnatõusu põhjused ja väljavaated.
Vanemahüvitise lõhe oli läbi aastate väikseim
Statistikaameti andmetel oli keskmine vanemahüvitise suurus eelmisel aastal naistel 1205 eurot ning meestel 1463 eurot kuus. Kokku sai eelmisel aastal vanemahüvitist 38 882 eestlast, kellest kolmandik olid mehed.
Statistikaameti andmetel oli keskmine vanemahüvitise suurus eelmisel aastal naistel 1205 eurot ning meestel 1463 eurot kuus. Kokku sai eelmisel aastal vanemahüvitist 38 882 eestlast, kellest kolmandik olid mehed.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.