• Jaga lugu:

  Merekaru Uku Randmaa: Kui tunnete tiibades jõudu, sirutage need välja

  Ehitusettevõtja Uku Randmaa seiskas oma firmas töö aastaks – loobus käibest ja kasumist, maksis kõik võlad, sest polnud ju kindel, kas ta ka elusalt naaseb. Seda kõike selleks, et teha läbi ümber maailma purjetamisvõistlus Golden Globe Race.

  “Kui sul on unistus, siis hakka lihtsalt seda ellu viima,” ütles ümbermaailmapurjetamisvõistlusel 3. koha saanud Randmaa Pärnu juhtimiskonverentsil.
  Uku Randmaa on tegelikult varemgi ümber ilma purjetanud. Pärast esimese abikaasa surma läks mees merele, et mõelda elu ja prioriteetide üle ning saada jagu leinast. “Mõtlesin tõsiselt selle peale, kuidas elu edasi elada. Kas rügada tööd teha, kasvatada firma kasumit, firmat ennast? Kas elada selleks, et teha tööd, või teha tööd selleks, et elada?” rääkis Randmaa.
  Uku Randmaa merel 13.10.2018Foto: Erakogu
  Ta valis viimase. Ühtlasi sai mehele selgeks, et inimene kui sotsiaalne olend vajab kaaslast. Uku Randmaa abiellus uuesti, perre sündisid kaksikud poisid, lisaks juba täiskasvanud neljale järeltulijale esimesest kooselust.
  Uku Randmaa kaksikutega.Foto: Erakogu
  Oma esimesest ilmareisist kirjutas purjetaja raamatu “Minu maailmameri”, ühtlasi sai Eesti meresõiduajalugu juurde väärika peatüki – kunagi varem polnud eestlane üksinda ümber maailma seilanud.

  Ümber maailma ilma peatusteta soolosõitu merel on teinud enne mind 120 inimest maailmas. Samas avakosmoses viibinuid on 600.

  Uku Randmaa
  Purjetaja ja ehitusettevõtja
  Aga juba enne kaksikute sündi hakkas mehe peas idanema idee võtta osa purjetamise võidusõidust Golden Globe Race, kus kasutatakse sarnast jahti ja varustust, mis oli 50 aastat tagasi, kui peeti esimene sellenimeline võistlus. Selle võistlusega käib kaasas omadussõna “hullumeelne”. “Ookean, väike purjekas ja mees ehedas ja karmis looduses,” loetles Randmaa põhjuseid. Et katsumuse raskusaste paremini nähtavale tuua, selgitas Randmaa, et ümber maailma ilma peatusteta soolosõitu on teinud enne teda 120 inimest maailmas. Samas avakosmoses viibinuid on 600.

  Pangalaenud tuli lõpetada

  Lisaks varustuse hankimisele ja muudele ettevalmistustele, mis kulusid sõiduks valmistumise juurde, tuli ehitusettevõtjal maa peal sõlmida kinni mõned lahtised otsad. “Minu firma tegeleb tootmishoonete ehitamisega, käive aastas ca 2 miljonit. Ma olin oma ettevõttes üheksa ametiga Hunt Kriimsilm – ainuke, kes seal asju ajas. Sellepärast pidin panema ettevõtte pausile. Loobusin kasumist ja käibest. Elu nõuab valikuid ja valikud nõuavad ohvreid. Näiteks pidin reisi eel lõpetama kõik pangalaenud – võib-olla ma ei tule tagasi,” rääkis Randmaa. “Mul oli valida, kas korraldada oma elu ümber või jätta sellele seiklusele minemata.”

  Tähtede järgi ja poole

  Randmaa sõnul ei tundugi nüüd, kus ta juba veidi üle kahe kuu tagasi kuival maal, et oleks olnud nii raske retk. “Aga eks ta ikka on, kui sinna nii vähe inimesi tikub,” muigas ta. “Väga ettearvamatud ilmaolud, torm oli täiesti tavaline nähtus, nädalas sai seda vähemalt kord või kaks.” On seegi näitaja, et kui Golden Globe’i starti tuli 18 jahti, siis lõpetas vaid neli. Tõsi, üks soomlane on veel merel, tema peaks koju jõudma lähinädalatel. Uku Randmaal läks maakerale tiiru peale tegemiseks aega 251 päeva ning 23 tundi.

  Ei olnud nutitelefoni ega GPSi. Navigeerimine käis tähtede ja paberkaartide järgi ja vihmavett tuli koguda purjelt. Viimast seetõttu, et keelatud olid ka 50 aastat tagasi puudunud veemagestajad.

  Uku Randmaa
  Purjetaja ja ehitusettevõtja
  Kindlasti on aga võistluse kõige rängem tingimus see, et tänapäevaseid abivahendeid kasutada ei tohtinud. “Ei olnud nutitelefoni ega GPSi. Navigeerimine käis tähtede ja paberkaartide järgi ja vihmavett tuli koguda purjelt.” Viimast seetõttu, et keelatud olid ka 50 aastat tagasi puudunud veemagestajad.
  “Kaasa tuli võtta kõik eluks vajalik, sealjuures ma ju isegi ei teadnud, kui pikaks see reis kujuneb, kas tuleb aasta või kaheksa kuud. Tekkisid väga lihtsad, aga olulised küsimused – kui palju tuleks kaasa võtta tualettpaberit, kuidas seda säilitada. Mis teha, kui ühel hetkel avastad, et tikud on märjad, välgumihklist saab gaas otsa? Kui palju peaks gaasi kaasa võtma?” jagas Randmaa üksikuid küsimusi, millele tuli enne teele asumist vastus leida.

  Hakake lihtsalt pihta!

  Uku Randmaa alustas Golden Globe Race’i 1. juulil 2018 ja jõudis Prantsusmaal asuvasse Les Sables d’Olonne’i sadamas finišisse 10. märtsil 2019. “Praegu naudin seda, et miski ei kõigu. Ja tunnen rõõmu oma perekonnast ning tavalisest elust,” kinnitas ta.
  Uku Randmaa ei arva, et igale inimesele peaks purjetamine meeldima või sobima. Aga ta soovib, et tema julgustükk annaks inimestele indu unistused teoks teha. “Unistage suurelt, sest unistustel on võime ellu ärgata ja teoks saada. Kui teie unistus on käia seminaridel või koolitustel, siis tehke seda ja nautige tegevust. On ettevõtmisi, mis vajavad tarkust ja selleks tulebki minna õppima. Aga kui on soov midagi muud korda saata ja te tunnete oma tiibades olevat piisavalt jõudu, siis sirutage need välja ja tehke asi teoks!“

  Kui palju see võistlus maksis?

  Meelis Mandeli küsimusele, kui palju see reis maksma läks, vastas Randmaa, et 200 000 eurot, aga ta müüs pärast võidusõidu lõppu oma jahi maha 145 000 euroga ja siis ei olnudki enam väga suur kulu.

  Kes on Uku Randmaa?

  * Ehitusettevõtjast ümbermaailmapurjetaja
  * Kuue lapse isa
  * Purjetanud kaks korda üksi ümber maailma.
  * Pälvis Golden Globe Race võistluse ajal president Kersti Kaljulaidilt Valgetähe IV klassi ordeni.

  Uku Randmaa soovitus, kuidas enda elu muuta?

  Kas lõpetada oma elupäevad tööd rügades? Kas suurendada käivet-kasumit poole võrra? Pühenduda perele? Elada selleks, et teha tööd, või teha tööd selleks, et elada?
  Valikud on meie. Tegelikult ka! Kui on teada eesmärk, peab olema järjekindel ja kannatlik. Miski väärtuslik ei tule lihtsalt. Et midagi saavutada, on vaja millestki ka loobuda. Elu on liiga lühike, et raisata seda vaid töörügamise peale. Tuleb unistada suurelt, sest unistustel on võime täituda.
  Suurim katsumus: kõige raskem on ennast rutiinist ja igapäevase elu virvarrist välja rebida. Meid ahistavad lubadused-kohustused, pangalaenud, materiaalne vara.
  Kui on unistus? Unustage koolitused, seminarid… unustage need, kes ütlevad, et see pole võimalik. Unustage need, kes ütlevad, et aeg ei ole küps. Ärge killustuge pisikeste sebimiste vahel. Tehke seda, mida õigeks peate ja mis pakub teile hingerahu. ELAGE!!!
  Jaga lugu:

Erkki Kubber: kas järgmised ükssarvikud võiksid olla miljardilise väärtuse asemel hoopis miljardi inimese aitajad?
Mis oleks, kui hakkaks ükssarvikuks nimetama hoopis ettevõtet, mis suudab positiivselt mõjutada miljardit inimest või hoopis istutada miljard puud, küsib Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.
Mis oleks, kui hakkaks ükssarvikuks nimetama hoopis ettevõtet, mis suudab positiivselt mõjutada miljardit inimest või hoopis istutada miljard puud, küsib Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.
Enefit Greeni aktsiaga kauplejad ummistasid internetipangad
Enefit Greeni aktsiatega kauplemine oli niivõrd aktiivne, et see tekitas probleeme nii LHV internetipangas kui Tallinna börsi kodulehel.
Enefit Greeni aktsiatega kauplemine oli niivõrd aktiivne, et see tekitas probleeme nii LHV internetipangas kui Tallinna börsi kodulehel.
Energiavaesus ähvardab muutuda reaalsuseks
Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets tõdes, et teatud hinna juures muutub enrgiavaesus Euroopa riikides väga suureks probleemiks.
Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets tõdes, et teatud hinna juures muutub enrgiavaesus Euroopa riikides väga suureks probleemiks.
Aasta auto finalistid: elektriautode paremik peab laetud lahingut, aga fossiilikad võivad üllatada
Eesti aasta auto valimise lõppkuuikust leiab nii kaks kõva konkurenti eesrindlike elektri-pereautode seas kui ka odavaima uue auto. Võitja otsustavasse žüriisse kuulub teiste hulgas Äripäeva ajakirjanik.
Eesti aasta auto valimise lõppkuuikust leiab nii kaks kõva konkurenti eesrindlike elektri-pereautode seas kui ka odavaima uue auto. Võitja otsustavasse žüriisse kuulub teiste hulgas Äripäeva ajakirjanik.