Äripäev • 28. märts 2020 kell 8:00

Nädala lood. Kahtlane tehing Kose vallas, Tallinki pankrotioht ning märgid kinnisvaraturult

Infortari juht Ain Hanschmidt.  Foto: Liis Treimann

Äripäeva lugejaid huvitas sel nädalal enim, mis võib juhtuda Tallinkiga ning milles seisnes kahtlane kinnisvaratehing Kose vallas.

Selle nädalda enim loetud lugu rääkis Eesti börsifirma Tallinki edasisest saatusest.

Riigipiiride sulgemine lööb tugevalt Tallinki tulusid ning investorite hinnangul tuleb ettevõtte juhtkonnal pankroti ja jätkamise vahel valides teha hulljulgeid ning radikaalseid otsuseid. Ettevõte teatas, et ei maksa sel läinud aasta eest investoritele dividende.

Äripäevale teadaolevalt on Tallinki tulubaas koroonakriisi tõttu 85 protsenti vähenenud ning praegu otsitakse aktiivselt võimalusi laevade lühiajaliseks prahtimiseks.

Mida arvasid ja kuidas käitusid investorid ning mida positiivset võib kogu asja juures näha, loe loost.

Kahtlane tehing Kose vallas

Samuti oli sel nädalal Äripäeva lugejate seas populaarne lugu Kose vallas toimunud kahtlasest kinnisvaratehingust. Nimelt tekitab Kose vallavolikogu hiljutine otsus küsimuse, kas volikogu kasutas ära lahvatanud koroonakriisi, et võtta vastu otsus osta koalitsiooniliikmega seotud ettevõttelt kinnistu, tehes selleks suisa lisaeelarve.

Kuidas sündmused hargnesid ning mida arvasid asjaosalised, loe siit.

Hinnaüllatus kinnisvaraturul

Kinnisvarateemadel kirjutasime sel nädalal veel. Nimelt tunnistas kinnisvarabüroo Uus Maa partner Mika Sucksdorff Äripäeva raadio saates “Kinnisvaratund”, et koroonakriis jõudis kinnisvaraturule uskumatult vara. Kuigi märtsis Eesti kinnisvaraturul tehtud tehingute ja nende hindade statistika pole veel käes, on pakkumisi vaadates turul hinnad langenud juba 10 protsenti. Missugune on Sucksdorffi prognoos edasiseks, loe siit.

Lisaks kirjutasime, et tihti ka ise laenukoormat kandvad üürileandjad arutavad, kui palju kannatab ilma suuri kaotusi kandmata oma korterite üüri alandada. Missugused on nende valikud ning kes võidab antud olukorrast, loe juba siit.

Muuseas, selgub, et kinnisvaraturule on tagasi jõudnud ka eelmise kriisi aegne trend. Millest käib jutt, vaata siit.

Ehituses rasked ajad

Uusi arenguid võib juba täheldada ka ehitusturul. Soomes, Lätis ja Leedus tegutsevad Eesti ehitajad tunnistavad ees ootavaid valusaid otsuseid, kuid Rootsis kanda kinnitanud allhankijad ja suurema rahakotiga peatöövõtjad tunnevad end veel turvaliselt. Miks Rootsis veel asjad hästi on, loe siit.

Samal ajal teatas kodumaine ehitushiid Merko, et tahab tühistada dividendi ja külmutada uued arendusprojektid. Merko sel nädalal tulnud börsiteate kohaselt teeb nõukogu eelseisval aktsionäride koosolekul ettepaneku 2019. aasta eest dividendide maksmine tühistada.

Merko sõnul jääb kontserni pikaajaline dividendipoliitika, mis näeb ette 50–70% dividendimäära, jätkuvalt kehtima ning otsus on seotud pandeemia ja piirangute mõjuga ettevõtte äritegevusele. Loe selle kohta edasi siit.

Aeg uut portfelli planeerida

Kuigi dividendihuntide jaoks on Merko ja Tallinki otsused nörritavad, ei tasu pead norgu lasta, vaid tegelema võiks hakata aktsiaportfelli planeerimisega ja ostunimekirja koostamisega. Erainvestor ning blogija Märten Kress kirjutas sel nädalal, et praeguses kriisis näeb ta võimalust panna alus oma jõukuse kasvule. Mis mõtteid Kressil tekkinud on, uudista siit.

Lisaks pani Kress kokku nimekirja kõige kvaliteetsematest ja odavamatest dividendiaktsiatest USA turult. Vaata seda nimistut siit.

Hetkel kuum