Raivo Sormunen • 26. oktoober 2012 kell 9:02

Rohumaa: VKG ei jõua börsile enne 2020. aastat

Viru Keemia Grupi juhi Priit Rohumaa sõnul pole arutatud keemiakontserni börsiletoomist ja see ei juhtu enne 2020. aastat.

Kohtla-Järve külje all kahele tuhandele inimesele tööd andva keemiakontserni võimalikest börsikavadest on aegade jooksul mitmeid korda spekuleeritud.

Eile Äripäevale keemiakontserni tutvustanud Rohumaa sõnul on VKG finantsvõimendus hetkel piisavalt pingeline ning ettevõte peaks teenima iga aasta vähemalt 30 miljoni eurose puhaskasumi, et maksta tagasi laene ning realiseerida oma investeeringute kava.

2011. aastal ulatus VKG kasum 29,7 miljoni euroni. Aastaraamatu alusel oodatakse ka 2012. aastaks üle 200 miljoni eurose käibe juures umbes 30 miljoni eurost kasumit.

Selle aasta suurimad investeeringud kätkevad VKG-l endas Ojamaa põlevkivi kaevandust,  Ahtme soojustrassi ning  Petroter II õlitehase ehitust. Õige pea on plaanis alustada juba ka Petroter III tehase ehitust. Kaugemates plaanides terendavad näiteks aga põlevkiviõli rafineerimistehas, mis kataks terve Eesti diislivajaduse ja tsemenditehas, mille tootmismaht võiks olla võrdne umbes kolmekordse Eesti vajadusega.

VKG eesmärk on kasutada põlevkivi ära võimalikult efektiivselt alates põlevkivi kaevandamisest kuni peenkemikaalide turustamiseni.

Rohumaa sõnul pole neil uusi investoreid ja omakapitali vaja, kuna keemiakontserni strateegia on kasvatada ise samm sammult oma mahte ning tekkinud kasumi arvelt teha ka investeeringud. Lisaks tõi ta veel välja, et VKG investeeringute kava on piisavalt pingeline ja kiire ning seda pole ettevõte omanike meelest mõtet veelgi kiirendada.

VKG kuulub neljale Eesti ettevõtjale Priit Piilmannile, Margus Kangrole, Ants Laosele ja Elar Sarapuule, kes mahtusid 2012. aasta rikaste TOPis kõik esimese kolmekümne sisse.

VKG on Eesti suurim põlevkiviõli ja kemikaalide tootja. 2011. aastal oli kontserni töötlemismaht 2,4 mln tonni põlevkivi ning toodetud toorõli kogus ulatus 365 000 tonnini.

Hetkel kuum