ÄP valimispäevik: Põrutame põhja!

ÄP valimispäevik  Foto: Anti Veermaa

Ilmselt käis Reformierakonnale närvidele, et nende peaminister Taavi Rõivas on see väikese narratiivi peaminister. Ei saa ometi olla, et nii suurel erakonnal on väike narratiiv! Ajutrust pandi tööle ja nüüd on suur narratiiv leiutatud.

Reformierakond kogunes eile Saku Suurhallis (Tarmo Jüristo naerab FBs kõva häälega), tuletades niimoodi – vaevalt siiski eneseiroonia korras – meelde NO99 poliitilise megaprojekti „Ühtse Eesti suurkogu“, mis parodeeris suurparteide populistlikku olemust. Seal peetud kõnes sõnastas RE juht Rõivas RE-poolse suure narratiivi: maailm peaks tundma Eestit kui uut Põhjamaad. See on riik, mille iseseisvus on igaveseks kaitstud, mis on sama jõukas kui Soome ja mille rahvaarv kasvab. See on riik, "kus on saavutatud Põhjamaade elatustase ja turvalisus, kuid mis on isiku- ja majandusvabadustelt jätkuvalt maailma tipus ning nii sotsiaalselt kui tehnoloogiliselt dünaamilisem ja paindlikum kui vanad Põhjamaad". Kokkuvõtlikult: paremini kaitstud, jõukam ja kasvav rahvas.

See on väga hästi, täpselt ja ajatundlikult sõnastatud visioon. Rõiva kõne oli tervikuna kokku pandud erakordselt süsteemselt, jõuliselt ja tundlikult, demagoogia klassikalist arsenali mõistagi unustamata. Seda saab lugeda siit.

Kummatigi mängib keel kõnekoostajale väikese vingerpussi ja teeb samas teene, mida ehk ei teadnud tahtagi. Põhi ei tähenda Eesti keeles nimelt mitte ainult ilmakaart (vt @lobjakas Twitteris). Vaata ka: põhja minema, võtame põhjani, põhi peal. Miks mitte ka Põhja konn.:)

Põhi tähendab ka põhjust, süüd ja juurt, kust kõik pärineb – ideaalsel juhul võiks Eestis siis Põhjamaade heaolu ja turvalisuseni jõudes ühtlasi jõuda ka oma juurteni ehk tõelise olemuseni. Jõuda pärale sinna, kus Eesti on iseseisva riigina saanud selleks, mis ta võiks olla oma parimate eelduste ja omapära poolest.

Hetkel kuum