ÄP valimispäevik: Ärme anna hundile liha

ÄP valimispäevik  Foto: Anti Veermaa

Sellal, kui suurparteid võivad valimisteks valmistudes raha paremale ja vasakule loopida, peab vastloodud Vabaerakond kautsjoniraha kokkusaamiseks vaeva nägema ja siia-sinna visklema.

Vabaerakonna appikarje ajakirjandusele, et see aitaks kautsjoniraha kokku saada, mõjub mõnevõrra eemaletõukavalt, aga samas näitab valusalt kätte Eesti erakonnademokraatia haige koha. Kokku saavad erakonnad tänavu riigieelarvest 5,4 miljonit eurot. 1,8 miljonit sellest läheb võimuliitu dikteerivale Reformierakonnale. Seda, et kasutada oleva rahaga on priisata, näitasid laupäevased suurkogud. Nagu ÕL tabavalt märkis, pole Eestis just palju ettevõtteid, mis võiksid endale selliste ruumide ja sinna juurde kuuluva rentimist lubada, nagu võisid suurparteid. Näiteks Obama Eestis-käigust tuttavaks saanud "nähtamatuid" promptereid kasutavad nüüd ka Eesti parteijuhid. Suurusehullustus? Või on lihtsalt raha liiga palju?

Marek Strandberg ütles kunagi, et jahimehed ei vii talvel huntidele metsa liha, toetatakse ikka ökosüsteemi nõrgemaid. Jutt jumala õige. Ammu on aeg suurparteide nuumamine riigieelarvest ära lõpetada. Toetus oli vajalik noores erakonnademokraatias, et see jalad alla saaks, aga praegu on Eesti parlamendiparteid juba nii tugevad, et ei pea maksumaksja rahakoti peal rasva koguma. Tegelikult on nad muutunud nii kerekaks, et uuel ja kiitsakal tulijal on väga keeruline end nende kõrvale mahutada. Demokraatiale ei ole liiga paksud parteid üldse tervislikud. 

Hetkel kuum