Äripäeva valimispäevik • 16. jaanuar 2015 kell 7:05

Info hävitamine jääb oravate hingele

ÄP valimispäevik  

Maruste eelnõu toetamine määrib kõigi selle poolt hääletanud saadikute ja nende esindatavate erakondade mainet, aga selle võimalik seadusekssaamine jääb Reformierakonna südametunnistusele.

Peaminister Taavi Rõivas ei suutnud eile vastata Äripäeva küsimusele, kas ta on riigikogus kaks lugemist läbinud eelnõu poolt, mis seaduseks saamise korral sätestab riigikogu komisjonide töö salvestiste hävitamise. Küsisime seda temalt kui endiselt riigikogu liikmelt, kui peaministrilt ja kui Reformierakonna juhilt. Ei'd või jaa'd kätte ei saanud, küll aga kuulsime ümmargust juttu, kuidas Rõivas on alati avatuse poolt. Noh, nii põhimõtteliselt. Aga nagu ilmneb, mitte sellel või teisel konkreetsel juhul.

Rõiva meelest pole vahet, kas salvestisi hävitada või mitte, sest need polnud avalikult kättesaadavad ka seni. Formaalselt on tal õigus: Reformierakonna rahastamisskandaalis ei saanud salvestisi kätte isegi prokuratuur. Aga sedasorti loogika hakkab tervele mõistusele vastu talumatul määral, sest reedab absoluutset ignorantsust põhiprobleemi suhtes. Mis riik see on, mis asub teadlikult hävitama informatsiooni selle kohta, kuidas sünnivad seadused?

Niisiis: see, kuidas erakonnad ja poliitikud suhtuvad reformierakondlase Maruste eelnõusse, saab raudselt valimiskampaania osaks. Tähelepanu, Eiki Nestor, keda säravaim poliitikamõtestaja Eero Epner on pidanud ainsaks plekita poliitikuks. See kohvi pükste peale ajamise jutt on Reformierakonna vääriline jama.

Hetkel kuum