ÄP valimispäevik: kaotame linnad ja vallad

ÄP valimispäevik.  

Selleks, et Edgar Savisaarest lahti saada, tuleks kaotada kõik omavalitsused – nii linnad kui ka vallad.

Just sellise järelduseni kipub jõudma Eesti parteide tulevikudebatt. Eesti erakondade ühine suur narratiiv on piinlikult kitsas: hoiame võimult eemal Keskerakonda ja selle esimeest Savisaart. See on sisuliselt ainus, milles nad on ühel meelel ja mis neid koos hoiab.

Vahendeid selleks ei pea valima, ammugi häbenema. Nii on muudetud mitmeid seadusi vaid selleks, et Keskerakonnale ära teha. Tõsi, kannatavad ka kõik teised. Ilmekaim näide on maamaksu kaotamine, mis jättis lisaks Tallinnale ka paljud teised omavalitsused ilma tuluallikast.

Uue verstaposti käis välja Vabaerakond, mille nimekirjas kandideeriv Sergei Metlev tegi sisuliselt ettepaneku kaotada omavalitsused. Ja ikka selleks, et Keskerakonda võimult tõrjuda. „Riigi ja kohaliku omavalitsuse vastandumise lõpetamiseks tuleb riigistada kõik vene õppekeelega gümnaasiumid,“ teeb reformierakondlase Urmas Sutropi venestamishirmutamisega kaasa läinud Metlev.

Arvestades, et just hariduse andmine on omavalitsuse võtmeülesanne, kaotaks nad suures osas oma mõtte. Tekib loogiline küsimus, milleks peatuda poolel teel? Tuleks kaotada üldse kõik omavalitsused. Seegi idee pole uus. Juba 15 aastat tagasi tegi tollane Tallinna linnapea Jüri Mõis ettepaneku, et Eestis võikski olla üks omavalitsus. „Eesti on just paraja suurusega omavalitsus Euroopa Liidus,“ nentis toona Isamaaliitu kuulunud Mõis. Ei imestaks, kui keegi trumpaks sellegi ettepaneku üle.

Hetkel kuum