Mari Mets • 16. juuni 2015 kell 6:45

Tuld tankistide punkritele!

Äripäeva ajakirjanik Mari Mets.  Foto: Andras Kralla

Et minu koju ei koliks pätistunud muusikalitootja või lihtsalt tankisti karvase käe läbi hävitamisele määratud sadu firmasid, tuleks ettevõtjatele taastada nõue oma firma aadressi õiguslikust tõendamisest, leiab Äripäeva ajakirjanik Mari Mets.

Aastate eest kaotas äriregister ettevõtjatele kehtinud aadressi õigsuse tõendamise nõude, sest see põhjustas liiga suurt halduskoormust. See lõtvus nõuetes on aga sillutanud teed tankistidele, kes saavad end puuküürnikena kirjutada sisse, kuhu vaid tahavad.

Tankistid ja pärisfirmad samas majas

Pärnu kesklinnas aadressile Aida 5 on registreeritud sadu ettevõtteid, sest lisaks päriselt seal tegutsevatele firmadele pesitsevad majas näiliselt ka tankistid, kes matmisele määratud firmasid sinna muudkui sisse kirjutavad. See on üks Pärnu nooblimaid büroopindu, paari aasta eest valminud klaasmaja nimega Pärnu Keskus. Sinna meeldib oma hävingule saadetud firmasid registreerida näiteks Raivo Palmistele, kelle on Äripäev paigutanud Eesti aktiivseimate firmamatjate seas viiendale kohale.

Hakkasin jälitama järgmise, veel vähe tuntust kogunud, kuid hämmastavalt palju firmasid õhku lasknud tankisti käitumismustreid. Kõik firmad viivad ühe suure tööstushoovi õuele sööklasse – just sinna on tegelikult Eesti teises otsas pesitsev tankist endale lõpetamiseks antud või ise ahnitsetud firmad kokku kuhjanud.Hiljuti avastas Kadriorus Vilmsi tänaval korterit omav Ene Mikelson Eesti Päevalehest õudusega, et muusikali „Billy Elliot“ tootnud MTÜ Noorteatri on kriminaalse taustaga tankist Ain Aidamets kirjutanud sisse just nimelt tema korterisse, küsimata luba, omamata selleks mingit õigust. Keegi teda aga ei takistanud.

Liigne halduskoormus

Miks lastakse tankisidel niimoodi omavolitseda? Vastuseks Mikelsoni hämmingule ütleski justiitsministeeriumi nõunik Berit Loog, et aadresside õiguslik tõendamine tekitas liiga palju halduskoormust ning ei takistanud samas väljamõeldud dokumentide valmistamist. 

See aga ei tähenda, et praegune lahendus aadresside vaba­kasutusega oleks toimiv, sest, nagu näha, kuritarvitajaid jagub. Ainuüksi suur halduskoormus pole vabandus, miks sellisel tegevusel vohada lasta. Ka 1000euroste arvete seaduse vastuvõtmise eel viitasid ettevõtjad tülikale halduskoormusele, kuid värske seadus on oma efektiivsust juba tõestanud. Tankistide tagant tõukamise võiks ka lõpetada.

Hetkel kuum