22. september 2015 kell 4:15

Estonian Air jõuab püsiva kasumini

Estonian Airi juhatuse liige Indrek Randveer.  Foto: Erakogu

Tänavusele kahjumile vaatamata jõuab Estonian Air lähiaastatel kasumisse, leiab riikliku lennufirma juhatuse liige Indrek Randveer.

Estonian Air teenis suvekuudel kasumit olukorras, kus turismiturg on languses ja konkurents lennunduses kasvab. Suvine kasum näitab, et Estonian Air saab kasumlikult töötada ning kinnitab juhtkonna valitud strateegia õigsust - ettevõte peab pikaajalise jätkusuutlikkuse tagamiseks kasvama. Kuigi aasta tuleb kokkuvõttes miinusega, on senised tulemused olnud planeeritust paremad.

Kasumi saavutamisele aitasid kaasa aktiivne müük, allhankelennud suurematele lennufirmadele, tellimuslennud, suurenenud sihtkohtade, lendude ja reisijate arv. Paranenud on lendude täitumus, piletite otsemüük ning hoogu on saanud ka pardateenuste täiendamine. Samuti on langenud kütuse hind, mis moodustab lennufirma kulubaasist 30%.

Koduturg enne

Estonian Airi esmane eesmärk on koduturu teenindamine, kuid pelgalt sellele keskendudes me püsivalt kasumit ei teeni. Seetõttu arendame läbimõeldult, tasakaalukalt ja üleliigseid riske vältides oma äritegevust naaberriikides. Üks selline näide on Rootsi siselennud, kus meie majandusriskid on maandatud.

Praegu käib lennukipargi vahetus ja teatud perioodil peame oma liinivõrgus kasutama ka propellerlennukeid. Anname endale aru, et koduturul lendavad väikesemad ja aeglasemad lennukid ei pruugi vastata paljudele reisijate ootustele, kuid seda tehakse eesmärgiga tagada otselennud Eestile olulistesse sihtkohtadesse ka tulevikus. Olukorras, kus oleme n-ö jalad alla saanud, saame hakata mõtlema ka sihtkohtade laiendamise peale.

Estonian Air on väga väike lennufirma, mis tegutseb väikesel turul. Seetõttu lähtume oma äritegevuse arendamises ratsionaalsusest ning iga uus projekt peab olema kasumlik. Me ei saa endale lubada suurte ja riskantsete kohustuste võtmist sarnaselt mõne naaberriigi lennufirmaga. Estonian Airi tegutsemine sellistes küsimustes on ühene – lühiajaliste võitude asemel keskendume pikaajaliste eesmärkide saavutamisele.

Kindlam alus uueks aastaks

Jätkusuutlikkust saab meie tingimustes tagada kasvuga välisturgudel ning turu suurust arvestavate lennukite soetamisega. Lennufirmade võitlus iga reisija pärast süveneb, mis sunnib meid kõiki oma otsuseid väga ratsionaalselt ja põhjalikult läbi kaaluma. Saabumas on turismi madalhooaeg – sügis. Lennundusturgu iseloomustab hooajalisus ning enamike lennufirmade puhul pöördub suvel saavutatud kasum talvisel hooajal paratamatult miinuseks. Samas liigume juba palju kindlamal alusel seatud eesmärgi poole, mis on järgmise aasta lõpuks püsivasse plussi jõudmine.

Autor: Indrek Randveer

Hetkel kuum