Kodanikupalk – õng kõigile

28. aprill 2016, 07:00
Kalamees
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160428/OPINION/160429719/AR/0/Kalamees.jpg

Kodanikupalk ei ole kala vaesele, vaid õng ja söödavaru kõigile. Koos sprotikonservidega, et õngitseja oma värsket forelli püüdes elus püsiks, kirjutab kodanikuaktivist Jaanus Nurmoja.

Riiklik garanteeritud tulu muudab töösuhted senisest paindlikumaks. Kuna seda makstaks kõigile, muutuks tarbetuks enamik sotsiaaltoetusi ja nendega seotud regulatsioone.

Teiseks, kui inimesel on garanteeritud põhisissetulek olemas, siis ta võtab tõenäoliselt hoopis parema meelega vastu nn projektipõhiseid, osalise tööajaga või puhtalt tulemuspalgaga töid.

Paindlikumad töösuhted

Praegune sotsiaaltoetuste süsteem kipub tekitama vaesuselõkse: inimene kaotab isegi üsna sümboolses summas töötasu tõttu hoopis suurema toetuse. Mis töömotivatsioonist me räägime, kui töö teeb vaesemaks? Kodanikupalga kehtides aga oleks töötava inimese sissetulek mittetöötava kaaskodaniku omast igal juhul suurem, kusjuures täistööaja puhul kordades. Töötasu ju lisandub.

Töösuhete lõpetamine peaks kujunema senisest lihtsamaks ja teatud juhtudel ka tööandjale vähem kulukaks. Arvestades töövõtja positsiooni tugevnemist oleks see ilmselt õiglane. Mõistagi ei tähenda eelöeldu, et kaoks kohustus maksta töö eest õiglast ja inimväärset tasu, et loobutaks riiklikust miinimumpalgast ja ametiühinguid ei olekski vaja.

Julgustatuna teadmisest, et ebaõnnestumine ei too kaasa laostumist, võib inimene teha oma esimese katsetuse ettevõtluse alal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. April 2016, 06:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing