Jaak Roosaare • 16. veebruar 2017 kell 5:00

Saagem USA majanduse omanikuks

Jaak Roosaare  Foto: Andras Kralla

Gates Foundation müüb järgmise kolme aasta jooksul 60 miljonit Berkshire’i aktsiat, Eesti riik võiks selle aktsiapaki ära osta, paneb investor Jaak Roosaare ette.

Sõitsin hiljuti Ameerikas ringi ja üritasin mõelda, kuidas Eesti majandus saaks USA kasvavast majandusest kasu lõigata. Mida võiks sinna eksportida? Ega see lihtne ei ole, USA turg on konkurentsitihe, uus president ähvardab tollidega ja raske on leida midagi, mis oleks Eestis nii unikaalne, et sellega USA turgu vallutada. See oleks raske ja riskantne töö.

Järsku tabasin ennast aga mõttelt, et on olemas ka lihtsam võimalus. Hakkame hoopis USA majanduse omanikuks.

Ameerika kapitaliturg on maailma suurim ja lõviosa ettevõtetest on avalikult kaubeldavad. Lisaks oleks hea mõte veidi vähendada Eesti euroriski ja investeerida igaks juhuks osa raha ka dollarites. Pakun välja ühe lihtsa ja turvalise võimaluse, kuidas Eesti riik saaks panna ameeriklased endale rikkust koguma. Selleks on vanameister Warren Buffetti firma Berkshire Hathaway. Hiljuti tuli teade, et Gates Foundation müüb järgmise 3 aasta jooksul 60 miljonit Berkshire’i aktsiat.

Arvestades ühe aktsia hinnaks umbes 160 dollarit, on tegemist ligi 10 miljardi dollarilise summaga. Eesti riik võiks kasutada oma reservfondi ja laenuvõimet ja osta selle aktsiapaki endale. Arvutades järgmise 10-20 aasta keskmiseks tootluseks 8% aastas (seni on Berkshire suutnud saavutada oluliselt paremaid tulemusi, koguni 20% tootlust), kasvab Eesti investeering enam kui 40 miljardi dollarini. Millalgi hakkab Berkshire maksma ka dividende ja Eesti saaks neid kasutada praeguste noorte pensioniks.

Riskivaba investeering

Ma juba kuulen kriitikuid hirmunult karjumas, et kuidas, selline risk, kogu investeering üksikaktsiasse ja veel suuresti ühe riigi majandusse. Aga kes vähegi Berkshire’i hingeeluga kursis on, saab aru, et tegemist on ühe riskivabama investeeringuga, mida annab leida. 

Ettevõte koosneb kümnetest tütarfirmadest, kindlustusfirmad annavad tasuta võimenduse ja juhtkond on äärmiselt investorisõbralik. Kui Gatesi fondil kõlbab seal oma raha hoida, miks siis mitte meie nanoriigil? Ja oleme ausad, kui Euroopal ja eurol läheb hästi, on meil niigi kõik kenasti. Aga kui ei lähe? Siis kuluks tükk Ameerika unistusest ehk marjaks ära.

Alaska on naftaraha eest loonud investeerimisfondi, mis igal aastal jagab oma elanikele n-ö kodanikupalka. Norra naftafond omab ka Eesti börsiaktsiaid ja on üks maailma suurimaid. Mida omavad eestlased? Eelkõige Saksamaa võlakirju, mis heal juhul toodavad olematut tootlust.

Uuel valitsusel on suur kihk laenu võtta ja raha kuhugi paigutada. Paneks selle betooni asemel siis hoopis kasvama. Ja lõpetuseks, kui riigi tasemel sellest plaanist asja ei saa, siis eraisiku tasandil on tegemist igati mõistliku plaaniga. Las ameeriklased maksavad sinu tulevase pensioni kinni! 

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, ACE Logisticsi, Eesti Gaasi, Silberauto, Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Hetkel kuum