Miks volatiilsus on investorile hea

01. märts 2011, 14:58

Investori jaoks on kindlasti oluline küsimus, millal investeerida. Kindlasti on parimad ajad aktsiate soetamiseks majanduslanguse perioodid, kus väärtpaberid on ülemüüdud. Siinkohal võib volatiilsusindeks VIX tulla appi.

VIX mõõdab aktsiaturu kõikumist. Loodud 1993. aastal professor Robert Whaley poolt, VIX on olnud küllaltki tõhus vahend mõõtmaks turu käitumist ja ootusi. Tuntud ka kui "hirmu indeks" või "hirmu mõõdik". VIX indeksi tõus tähendab hirmu suurenemist ning aktsiate müümist, langus vastupidist. Kuid see, kes huvitub õigest hetkest millal osta, peaks just siis olema tähelepanelik kui teised müüvad.

Põhinedes peale 1997. aasta andmeid, on välja arvutatud, et kui investor oleks ostnud aktsiaid siis kui VIX üle 28,5 ja müünud siis kui VIX alla 28,5, oleks ta aastaselt teeninud 37% tootlust. 2008. aasta septembris kui VIX tõusis üle 70 ja hirm valdas aktsiaturge, oleks olnud investoritele suurepärane aeg aktsiaid soetada ning end 2009. aasta ralliks valmis panna.

Pole haruldane, et aktsiaturge tabavad periooditi suuremad langused ning VIX tõuseb. Sellised olukorrad võivad investorile luua häid ostuvõimalusi, sest pikemas perspektiivis on aktsiaturud alati taastunud.

Ütlus "ole ahne siis kui teised on hirmul ja hirmul siis kui teised on ahned" on läbi aastakümnete küllaltki hästi paika pidanud. Suurinvestor Warren Buffett on korduvalt rõhutanud ning teinud enda suuremad ostud siis, kui aktsiad on "allahinnatud" ja turud languses.

Investeering suurepärasesse ettevõttesse pole suurepärane, kui sa maksad liiga palju selle eest. Firma, mille väärtus on 100 miljonit, kahekordistub palju suurema tõenäosusega kui firma, mille väärtus on 50 miljardit. Hirm ja paanika turgudel loob hea võimaluse osta odavalt ettevõtteid, millede väärtus on suur. Ja seda sooviks iga investor.

Kindlasti võib põhjaõngitsemine olla keeruline ning seda "õiget" hetke ei oska keegi täpselt ette prognoosida. 

Investori suurim vaenlane on investor ise. Periooditi turud tõusevad või langevad. Sellega peab investor arvestama ega lähtuma mitte turul valitsevatest emotsioonidest. Panustades vastupidiselt VIXile, satub investor palju suurema tõenäosusega olukorda, kus ta ostab siis, kui teised on hirmul ja müüb siis, kui teised on ahned.

Kindlasti ei tasuks investeerimisotsustel arvesse võtta ainult üht kindlat indikaatorit, kuid VIXi järgimine võib meile anda eelise nende investorite ees, kes on hirmul koos ülejäänud turuga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. March 2011, 14:59
Otsi:

Ava täpsem otsing