8. veebruar 2013 kell 5:12

ÄP: MTÜd läbipaistvaks

Tänane Äripäev toob avalikkuse ette mittetulundusühingu Eesti Pakendiringlus ja selle äripartnerite kummalise raharingluse, mille niidid ulatuvad keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isale kuulunud Autorolloni.

Riik on loonud küll pakendijäätmetega tegelevatele MTÜdele soodsad tegutsemistingimused ja -reeglid, kuid pole vastu nõudnud äripartnerite ja finantstegevuse avalikustamist. See olukord vajab muutust, sest juba 2009. aastal võis riigikontrolli hinnangul pakendite turuletoomise ja taaskasutamise andmete kontrollimatuse tõttu riigile laekumata jääda 64 miljonit eurot.

Peale selle tekib Autorollo skeeme lahti harutades kahtlus, kas Eesti Pakendiringlusega seotud avalikkusele suhteliselt tundmatu ettevõte Autovaal, kus pole ühtegi töötajat, on Eesti Pakendiringluse turjal istuv puukfirma. Pakendiringluse juht Aivo Kangus ei vastanud mitmele olulisele Pakendiringlust ja Autovaala puudutavale küsimusele. Näiteks, millal toimus konkurss, mille Autoovaal võitis. Seadus kohustab Pakendiringlust valima partnereid konkursi teel, et saada parimad tingimused.Peale selle on Äripäeva andmetel Autovaala müügitulu aruannetes näidatud tegelikust väiksemana, ka ei ole ettevõte esitanud 2011. aasta majandusaastaaruannet ehk rikub lihtsalt kehtivat seadust.

Suletud süsteem. Kuid kujunenud olukorral pole toimetuse hinnangul midagi tegemist kogemata juhtunud eksituse või juhusliku kahe silma vahele jätmisega. MTÜ Eesti Pakendiringlus ajuks peetav Anti Tammeoks on olnud heades suhetes riigikogulasena keskkonnakomisjoni kuulunud Rain Rosimannusega. Võibolla tasub sellest infost otsida ka põhjust, miks on keskkonnaministeeriumi kinni jäänud  pakendiseaduse muudatus, mille ajendas nimetatud riigikontrolli audit ning mille esialgne variant oleks sundinud Eesti Pakendiringlust oma tegevust läbipaistvamaks muutma.

Aasta tagasi kirjutasime, kuidas kaks pakendite taaskasutusorganisatsiooni üritasid maksumaksjate liitu kattevarjuna kasutades pakendiseadusesse suruda endale soodsat muudatust. Plaanist juhuslikult teada saanud konkurent sekkus ning siis tuli ka ilmsiks, et maksumaksjate liidu kaudu tehtud ettepanek on salastatud. Ministeerium põhjendas seda toona näpuveaga.

Kelmuseskeemi organiseerimise kahtluse on saanud tänaseks IRList lahkunud Anti Tammeoks, kes oli üks Pakendiringluse asutajaid ja peab MTÜs tootmis- ja logistikajuhi ametit. Tammeoks kuulub IRLiga lähedalt või kaudselt seotud sõpruskonda, mille esindajatega on mehitatud Keskkonnainvesteeringute Keskuse ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse nõukogud. Autovaala omanik on samasse sõpruskonda kuuluv Toomas Tauts.

Põhieesmärgist eemaldunud. Läbipaistmatus, varjatud lobitöö ja avalikkuse eest peidetud finantstegevus ei sobi mittetulundusühingule, mille tulude teenimiseks on riik loonud soodsad tingimused. Loodud süsteemi mõte ei seisne ju mitte hämarate skeemide võimaldamises, vaid keskkonnahoius: selle eesmärgiga on Pakendiringlus, mille  teenuseid kasutab üle 2000 ettevõtja, loodudki.

Oma põhilisest eesmärgist on Pakendringlus praeguseks aga ­eemaldunud, olles muutunud läbipaistmatuks monstrumiks.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum