Juhan Lang • 15. detsember 2014 kell 8:19

OPEC: Jääme endale kindlaks

OPECi kohtumine Viinis.  Foto: EPA

Toornafta futuurid kerkisid värskest 5,5 aasta põhjast pärast seda, kui Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) esindajad rõhutasid taas, et ei asu kõrgemate hindade kaitseks toodangut piirama.

West Texas Intermediate (WTI) toornafta hind kerkis 1,12%, 58,46 USA dollarile barrelist ja Brenti toornafta kerkis 1,47%, 62,76 dollarile barrelist.

Araabia Ühendemiraatide energeetikaminister Suhail Al-Mazrouei rõhutas eilsel pressikonverentsil, et 12liikmeline tootjakartell ei muuda lähiajal oma otsust toota 30 miljonit barrelit naftat päevas, vahendab Financial Times.

„Me ei muuda meelt, sest hinnad läksid 60 dollarile või 40 dollarile,“ toonitas ta. Eraldi sõnavõtus märkis OPECi liikmesriigi Kuveidi esindaja Ali Al-Omair, et toodangu hoidmisega praegustel tootmistasemetel hoitakse kinni turuosast isegi siis, kui see peaks tähendama negatiivset mõju hindadele.

Samal ajal rääkis OPECi peasekretär Abdalla El-Badri kartell peab hinnalangusele vastu isegi siis, kui toodang jääb praegusele tasemele. Ta lisas, et praegune hinnalangus ei peegelda nõudluse ja pakkumise suhet.

USA kildagaasi buum, OPECi ületootmine ja maailma kahanev naftajanu on langetanud nafta hindasid suve tippudelt tublisti üle 40%.

Hetkel kuum