Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Eestlased Brasiilias: meeleolu on halb

  Protestid koguvad hoogu – sajad tuhanded inimesed üle kogu Brasiilia süüdistavad Dilma Rousseffi valitust korruptsioonis ja majanduse kihvakeeramises.Foto: EPA

  Kui Eestis meenutavad masu veel vaid Euroopa keskpanga tugiostud ja pigem tuntakse muret kasina kasvu pärast, siis Brasiilias tegutsevatel kaasmaalastel on värske kogemus varnast võtta – Lõuna-Ameerika edulugu seisab silmitsi tõsise majanduskriisiga ja surutise lõppu ei paista kuskilt.

  Kuidas Brasiiliasse investeerida?

  Kõige lihtsam on investeerida Brasiilia-suunalisse börsil kaubeldavasse fondi EWZ (iShares MSCI Brazil Capped ETF), mis kaupleb USA dollarites.

  Kui investor soovib investeerida eurodes, võib valiku teha näiteks Prantsusmaal kaupleva indeksaktsia RIO FP (Lyxor ETF Brazil I Ibovespa) kasuks.

  Kaubelda saab aga ka suure hulga Brasiilia aktsiatega, mis on registreeritud USA börsidel ja kauplevad dollarites.

  Eestlanna Grete Kõrgesaar töötab juba mõnda aega Sao Paulos rahvusvahelises tarneahelatarkvara ettevõttes Ladina-Ameerika müügimeeskonnas. Ta nentis, et meeleolu Brasiilias on läbivalt pessimistlik. Realistlike lahenduste suhtes ollakse eriarvamusel, aga majanduskriisi põhjustes on rahvas tema sõnul üksmeelne.
  „Ebaefektiivsus, korruptsioon valitsuses ja kohalikes suurfirmades ning lühinägelikud investeeringud on viinud seni igasse suunda rikkuse ja ennenägematu kasvu lubadusi heitnud Brasiilia olukorda, kus tänavu on tööst ilma jäänud juba ligi 3,5 miljonit inimest,“ märkis 2013. aastal Fundacao Armando Alvares Penteado ülikooli vahetusüliõpilaseks läinud Kõrgesaar.
  Valitsus pakub tema sõnul lahendusena välja niigi rohkete maksude taaskordse tõstmise ja lisamise. Arutluse all on näiteks kõikvõimalike pangatoimingute riiklik taasmaksustamine (seesugune maks, CPMF, oli Brasiilias juba 2007. aastani – toim).
  Tarbimine löögi all
  Kõrgesaar möönis, et tavainimeste reaktsioon olukorrale on ootuspärane – tarbimist piiratakse hädavajalikuni, kirutakse valitsust, korraldatakse lugematuid meeleavaldusi ja, kel võimalik, lahkub perega stabiilsemasse ja turvalisemasse keskkonda – näiteks Kanadasse.
  Ta lisas, et spetsialistid jagavad meedias nõu, kuhu oma vara paigutada, et see ajas liialt väärtust ei kaotaks. 12 kuu keskmine inflatsioon kuni augustini on 9,53%. „Näiteks raha pangakontol seista laskmine on tembeldatud selle tuulde lennutamiseks,“ selgitas ta.
  Kõrgesaare hinnangul ei jää rahval üle muud, kui aktsepteerida paratamatut – ükskõik mis lahendus vastu võetakse, tavainimene, eelkõige töölisklass, saab igal juhul põhikoorma enda kanda ja kiiret lahendust loota ei ole. „Sellest hoolimata lausub brasiillane kõige peale nii: „Kriisiolukorras ühed nutavad ja teised müüvad taskurätikuid,“* ja leiutab seejärel mõne uue loomingulise viisi, kuidas hakkama saada, elatist teenida ja kitsast olukorrast maksimum välja pigistada. Just nii nagu ta alati teinud on,“ tõdes ta.
  Dilma Rousseffi toetus on langenud rekordmadalale.Foto: EPA

  Krimelte OÜ

  Eesti päritolu Euroopa juhtivaid ehituskeemia tootjaid.

  Omab 2/3 osalust hüdroisolatsioone tootvas firmas Elasteq do Brazil. Sealne seitsmeliikmeline meeskond koosneb kohalikest inimestest, ettevõtet juhib aga Brasiilias resideeruv soomlane.

  Lisaks on Krimeltel Sao Paulo eesti rahvusest portugali keelt kõnelev müügiesindaja, kes vastutab kohaliku kliendiportfelli haldamise eest.

  Eesti eksportija on skeptiline
  Skeptiline on ka ehitusvahtu ja vuugihermeetikut Ladina-Ameerikasse eksportiva Krimelte ekspordijuht Tarmo Nork. Ta nõustus, et lootusi kiireks muutuseks hellitada ei maksa. Nork toonitas, et Brasiilia ehitussektor on languses juba 2014. aasta algusest alates. Kasuks ei tulnud seegi, kui mullu oktoobris, üsna kohe pärast viimase kümnendi kõige pingelisemaid presidendivalimisi lahvatas laiaulatuslik korruptsiooniskandaal riigi kontrollosalusega energiaettevõtte Petrobrasi ehk Petróleo Brasileiro ümber.
  „See mõjutas väga otseselt just ehitussektori käekäiku – skandaali olid segatud suured Brasiilia ehitusettevõtted,“ märkis igal aastal paaril korral Brasiiliat väisav Nork. Ta selgitas, et riik kui kõige suurem tellija on lõviosa ehitustellimustest peatanud, kaasa arvatud uued projektid. Sealhulgas seisab suurim elamuehitusprogramm Minha Casa, Minha Vida, mis moodustas veel 2013. aastal 32% kogu Brasiilia ehitusturu mahust.
  Nork tõdes, et ettevõtetel on probleeme kohustuste täitmisega, toimuvad suured koondamised – 2014. aasta juulist kuni 2015. aasta juulini koondati ehitussektorist 600 000 inimest. On ka pankrotte.
  Puudub üksmeel
  Saamaks usalduskrediiti koalitsioonipartnerite silmis, alustas president Dilma Rousseff küll valitsemiskulude kokkuhoiu reformiga, kuid see paistab Norki hinnangul olevat pelgalt kosmeetiline toiming vastaste tähelepanu kõrvale juhtimiseks.
  „Koalitsioonis pole kahjuks üksmeelt ja Brasiiliale vajalikke laiaulatuslikke reforme ei näi niipea tulevat,“ leidis ta. „Teada on ju ka, et Brasiilia majandus sõltub suuresti tooraineekspordist, ent toorainete supertsükkel on läbi saanud ja majandust turgutavat vajalikku tuge ei ole sealt lähiajal loota. Ma usun, et 2016. aasta on Brasiilia majanduses sama raske kui 2015. aasta.“
  Kui mullu kahanes Brasiilia ehitussektori käive 5,3% võrra, siis tänavu juba 7% jagu. Nork ütles, et Krimelte ootab Brasiiliast sama tulemust kui mullu, mil kogu grupi sealne aastakäive oli ligi 1,5 miljonit eurot.
  Brasiilia börsi käekäiku mõjutab paljuski ka päevapoliitika.Foto: EPA
  Mobius noolib hüljatud Brasiilia aktsiaid
  Kui riskikartlikumad investorid hoiavad Brasiilia aktsiatest nii kaugele kui võimalik, siis arenevate turgude guru Mark Mobiuse hinnangul on just nüüd õige hetk soodsaid pakkumisi otsida. Franklin Templeton Investmentsi arenevate turgude osakonna juht tõdes nädala alguses avaldatud blogipostituses, et Brasiilias on võimalus tohututeks muutusteks, juhul kui riigijuhid hakkavad ressursse efektiivsemalt kasutama.
  Mobius ei eita, et lühiajalised majandusprognoosid ei ole just kõige roosilisemad – toorainete hinnad on sügavas languses, Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) prognoosib, et riigi majandus langeb tänavu 3% ja tuleval aastal 1% võrra, börs on dollarites arvestatuna tänavu kukkunud 34% ja reaal on teinud arenevate turgude valuutadest konkurentsitult viletsaima esitluse.
  Tagatipuks langetas paljude analüütikute suureks üllatuseks reitingufirma Standard & Poor's läinud kuul Brasiilia krediidireitingu rämpsu tasemele (tasemelt BBB- tasemele BB+). Samuti nõutakse üha valjuhäälsemalt president Dilma Rousseffi ametist lahkumist, mida soodustab skandaal Petrobrasis ning valitsuse ebaseaduslike raamatupidamispraktikate ilmsikstulek.
  Mobiuse hinnangul peidavadki aga parimad investeerimisvõimalused end just paikades, kus investorite kindlustunne ripub veel vaid juuksekarva otsas. Tuleb vaid olla kannatlik ja valiv. „Brasiilia potentsiaalne kasv on nii suur, et on häbiväärne, et valitsus pole olnud efektiivsem,“ rõhutas ta.
  *„Numa crise, alguns choram e outros vendem lenco.“ – ütluse „Enquanto uns choram, outros vendem lencos.” („Sellal, kui ühed nutavad, müüvad teised taskurätikuid”) adaptatsioon, mis on kujunenud Brasiilias kasvuraskuste üheks tunnuslauseks.
 • Hetkel kuum
Seotud lood
Kõik seotud lood

Villu Zirnask: üle poole ESGst on udukudumine. Saatana advokaadid au sisse!
Kuna eurodirektiividega lisandub ettevõtteid, mis peavad kestlikkusinfot avaldama, siis kehvasti põhjendatud roheinfo kogus pigem kasvab, kirjutab majandusajakirjanik, Äripäeva teemaveebi Finantsuudised.ee juht Villu Zirnask.
Kuna eurodirektiividega lisandub ettevõtteid, mis peavad kestlikkusinfot avaldama, siis kehvasti põhjendatud roheinfo kogus pigem kasvab, kirjutab majandusajakirjanik, Äripäeva teemaveebi Finantsuudised.ee juht Villu Zirnask.
Wall Streeti kuumimad jutud: pessimistist optimistiks aktsiaturul
Wall Streeti strateegide prognoosid USA aktsiaturu tuleviku kohta on erinevad. Morgan Stanley aktsiastrateeg Mike Wilson, kes varem hoiatas suurte languste eest, on hinnangut muutnud, samas kui JPMorgani ja Citigroupi eksperdid jäävad ettevaatlikuks.
Wall Streeti strateegide prognoosid USA aktsiaturu tuleviku kohta on erinevad. Morgan Stanley aktsiastrateeg Mike Wilson, kes varem hoiatas suurte languste eest, on hinnangut muutnud, samas kui JPMorgani ja Citigroupi eksperdid jäävad ettevaatlikuks.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Kohalikud kosmeetikaärid sirutavad tiibu. Ettevõtja: konnatiigis elamise mentaliteedist võiks üle saada Uus artiklisari “Tiir väikeärides”
Ühe jaoks algas kõik isepruunistajast, mida kuskil polnud. Teise jaoks mürgistest liimiaurudest, mis silmi ärritasid. Nüüdseks on neist saanud tõelised maailmavallutajad: kodumaist kosmeetikakaupa võib leida USAst, Dubaist ja üle terve Euroopa ning hoog ei paista raugevat.
Ühe jaoks algas kõik isepruunistajast, mida kuskil polnud. Teise jaoks mürgistest liimiaurudest, mis silmi ärritasid. Nüüdseks on neist saanud tõelised maailmavallutajad: kodumaist kosmeetikakaupa võib leida USAst, Dubaist ja üle terve Euroopa ning hoog ei paista raugevat.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Uusi turge vallutava Eesti firma toodet jäljendavad nii hiinlased kui britid
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
PRIA tüürib kontrolliorganist rohkem nõustavaks ettevõtteks
PRIA värske peadirektor Margus Noormaa on seda meelt, et muutustest ei ole pääsu. Seda enam, et viimased 17 aastat on organisatsioon olnud oma tegemistes üsna stabiilne. Noormaa sõnul ongi tema põhikompetents muudatuste juhtimine.
PRIA värske peadirektor Margus Noormaa on seda meelt, et muutustest ei ole pääsu. Seda enam, et viimased 17 aastat on organisatsioon olnud oma tegemistes üsna stabiilne. Noormaa sõnul ongi tema põhikompetents muudatuste juhtimine.
Marko Pomerants: ratsarünnakuga ei saavuta rohepööret ega -lepet
Kommunikatsioonivaldkonnas toimetav poliitilise kogemusega keskkonnainimene Marko Pomerants kuulas Rakveres Äripäeva loodusressursside aastakonverentsi ettekandeid ja järeldab, et metoodikate maailmast tuleb liikuda päriseluliste selgitusteni.
Kommunikatsioonivaldkonnas toimetav poliitilise kogemusega keskkonnainimene Marko Pomerants kuulas Rakveres Äripäeva loodusressursside aastakonverentsi ettekandeid ja järeldab, et metoodikate maailmast tuleb liikuda päriseluliste selgitusteni.
Peeter Koppel: elektriautode uudsus on kadunud, turuosa on raske edasi võita Kaubandussõjast Hiina tootjatega kaotaksid tarbijad
Elektriautode esialgne vaimustus on hakanud lahtuma, kuna elektriautode kasutusmugavus pole oluliselt kasvanud ning hinnad on oodatust aeglasemalt langenud, rääkis investeerimisspetsialist ja autohuviline Peeter Koppel.
Elektriautode esialgne vaimustus on hakanud lahtuma, kuna elektriautode kasutusmugavus pole oluliselt kasvanud ning hinnad on oodatust aeglasemalt langenud, rääkis investeerimisspetsialist ja autohuviline Peeter Koppel.
Arengutreener Sandra Sillamaa avaldas, kuidas suutis taastuda läbipõlemisest
Kõige olulisem elus on luua üldse selgus, millega ma pean tegelema, rääkis muusik ja arengutreener Sandra Sillamaa, kes kuus aastat tagasi põles korralikult läbi.
Kõige olulisem elus on luua üldse selgus, millega ma pean tegelema, rääkis muusik ja arengutreener Sandra Sillamaa, kes kuus aastat tagasi põles korralikult läbi.
Büroopindade turul käib võitlus iga kliendi pärast
Nõudlus äripindade, eeskätt büroopindade järele on viimase kolmveerand aasta jooksul langenud drastiliselt, iga üürikliendi pärast käib võitlus.
Nõudlus äripindade, eeskätt büroopindade järele on viimase kolmveerand aasta jooksul langenud drastiliselt, iga üürikliendi pärast käib võitlus.