Mait Kraun • 8. detsember 2015 kell 18:41

Toorainete hinnalangus paneb Fedi meelt muutma?

Janet Yellen  Foto: EPA

Toorainete järsu hinnalanguse tõttu peaks Föderaalreservi juht Janet Yellen ja tema kolleegid tõsiselt kaaluma intressimäärade tõstmise edasilükkamist, ütles California ülikooli majandusajaloolane Barry Eichengreen.

„Kui ma oleks tema kingades, hakkaksin ma kahtlema,“ ütles Eichengreen Bloombergile antud intervjuus.

Madalad toorainehinnad tähendavad deflatsioonilist survet ning tekitavad eelarvega seotud probleeme tooraineid eksportivatele riikidele. Mitmed eksperdid ütlevad, et madalad toorainehinnad aitasid eelmisel kümnendil toimunud finantskriisi tekitada, selgitas Eichengreen.

Toorained võivad hakata majandust destabiliseerima. Eichengreeni sõnul peaks keskpangad „olema valmis kõigeks,“ et hinnalangus kahjutuks teha.

USA majanduse puhul võivad madalad toorainehinnad hakata survestama eksporti. Lisaks sellele mõjub see halvasti ka nõrgale tööstsussektorile.

„Tööstus on juba praegu suhteliselt kehvas seisus. Kui mujalt maailmast tuleb negatiivseid uudiseid peale, võib seis muutuda veelgi halvemaks,“ ütles Eichengreen.

Professori sõnul tekitab talle muret ka potentsiaalne olukord, kus Föderaalreserv on väliste faktorite tõttu sunnitud pärast intresside tõstmist neid uuesti langetama.

Kui USA majandus satub aga raskesse olukord, pole Föderaalreservil enam ruumi rahapoliitikat lõdvendada. See aga tähendab, et „keskpank peab hakkama uuesti kasutama ebatavalisi poliitikaid,“ nentis ta.

Vaatamata oma väljavaatele arvab Eichengreen, et Föderaalreserv tõstab 15-16. detsembril toimuval  kohtumisel intressimäärasid.

Hetkel kuum