Juhan Lang • 17. veebruar 2016
Jaga lugu:

Euroopa börsifirmadel võhm väljas

Euroopa börsifirmadele on aasta alanud viletsalt. Kaugel pole karuturg.  Foto: EPA

Euroopa börsifirmade tulemuste avaldamise hooaeg on alles poole peal, kuid seni pole isegi stabiilselt kasumlikud ettevõtted investoritele rõõmu valmistanud.

Pankade, tööstusettevõtete ning isegi ravimi- ja tervishoiufirmade kasumid on jäänud prognoosidele alla lausa suuremal määral kui enne finantskriisi, vahendab Bloomberg. Nüüd on analüütikud asunud usinalt prognoose kärpima – nad ennustavad suurfirmasid koondava Stoxx 600 indeksi ettevõtetele keskmiselt nullkasvu.

Veel kolme kuu eest prognoosis analüütikute konsensus rohkem kui 4 protsendi suurust kasvu. Samal ajal on investorid kaotamas usku globaalse majanduse taastumisse, liikudes kasvust sõltuvatest aktsiatest turvalisematesse ettevõtetesse.

Ettevõtted petavad lootusi

Bank of America Londoni haru Euroopa aktsiate strateeg Manish Kabra nentis, et ainus, mida turg praegu vajab, on kasumite kasv, kuid isegi kaitsva iseloomuga sektorid nagu tervishoid jäävad ootustele alla.

Eelmine aasta pidanuks olema Euroopa aktsiatele suurepärane – euro nõrgenes, sisemajandus paranes ning USA ja Aasia tarbijate nõudlus paistis tugev. Augustis otsustas aga Hiina keskpank devalveerida muidu karmilt kontrollitud jüaani, mis paiskas maailma börsid langusesse ning samal ajal jätkus ka nafta ja teiste toorainete hinnasula. Praegu on tähelepanu keskmesse tõusnud pangad, kes püüavad säilitada kasumlikkust negatiivsete intressimäärade maailmas.

Deutsche Banki väärtpaberiüksus oli üks nendest, kes teatas kahjumist esimest korda pärast 2008. aastat. Analüütikute ootustest märksa suuremast kahjumist teatas hiljuti ka Credit Suisse, mis pole säärast kukkumist näinud pärast globaalset finantskriisi.

Kui finantssektor tunnebki üldjuhul turgude valu esimesena, siis ka turvasadamana tuntud ravimitööstusel pole põhjust neil päevil uhkeldada – nii GlaxoSmithKline’i, Roche Holdingu, Novo Nordiski kui Novartise tulemused jäid analüütikute ootustele alla.

Maad võtab pessimism

Üksnes 20% Bank of America küsitletud fondijuhtidest ennustab tuleval aastal Euroopa ettevõtetele paremaid tulemusi ning enamiku hinnangul on analüütikute prognoosid endiselt liiga optimistlikud. Pessimism ei iseloomusta siiski ainult Euroopat. Panga uuringu järgi on globaalsed kasumiootused halvimad pärast 2012. aastat.

Ehkki analüütikud on usinalt prognoose kärpinud, oodatakse sellele vaatamata Euroopa börsidele endiselt kasvu. Kuna ootused on madalad, püsib suurem võimalus positiivseks üllatuseks.

Düsseldorfis tegutseva Bankhaus Lampe strateeg Ralf Zimmermann möönis, et kasumite kasv on olnud väga habras. „Kui globaalne majandusaktiivsus aeglustub veelgi ja hakkab paistma majanduslangus, siis ei suuda Euroopa ettevõtted mingil moel suurt kasumite langust vältida.“

Jaga lugu:
Hetkel kuum