Juhan Lang • 11. märts 2016 kell 8:00

Šarapova asetas Läti ravimifirma maailmakaardile

Meldooniumi ehk mildronaadi tootmine Riias.  Foto: EPA

Enne Venemaa tennisisti Maria Šarapova dopinguskandaali olid vähesed kuulnud Läti ravimifirmast Grindeks. Nüüd tuntakse tennisestaarile paksu pahandust toonud meldooniumit sisaldavat ravimit valmistava börsifirma vastu huvi kogu maailmas, vahendab Bloomberg.

Grindeksi esindaja kinnitas uudistekanalile, et praegune kuulsus tuleb ettevõttele ainult kasuks. Ehkki ettevõtte teatel on müügikasvu hindamiseks veel liiga vara, on nõudlus alates 1. jaanuarist dopinguainete nimekirja lisatud toote järele kasvanud nii Grindeksile kui toodet vahendavatele apteekidele.

Börsifirmale neil päevil kuulsust toonud ravim Mildronate on üks kahest Riias tegutseva ettevõtte kaubamärgist. Eesti apteekideski müüdava Mildronate’i kirjelduse järgi on tegemist metaboolse toimega antiisheemilise preparaadiga.

„Südamepuudulikkuse korral parandab mildronaat müokardi kontraktiilsust ja tõstab vastupidavust füüsilisele koormusele,“ seisab ravimi infolehel. „Stabiilse stenokardia II-III funktsionaalse klassi puhul suurendab mildronaat vastupidavust füüsilisele koormusele ja vähendab stenokardiate tekkimise sagedust. Ägedate ja krooniliste ajuvereringehäirete korral parandab mildronaat vere tsirkulatsiooni isheemiakoldes, kohandades verevarustust ümber tekkinud isheemiakolde kasuks.“

Samuti on kirjelduse järgi ravimile muu hulgas omane toniseeriv toime kesknärvisüsteemile; see kõrvaldab somaatilise ja vegetatiivse närvisüsteemi funktsionaalseid häireid. Lisaks selgub, et kliinilised andmed ravimi üleannustamise kohta puuduvad. „On teada, et ravim on vähetoksiline ega põhjusta olulisi kõrvaltoimeid,“ seisab ravimi kirjelduses. Bloombergi teatel pole ravimi kasutamine USAs ja Suurbritannias heaks kiidetud. 

Šarapovale, kes on viimase kümnendi maailma enimmakstud sportlane, võib Grindeksi ravimi tarbimine kalliks maksma minna. Sponsorlepingu peatamisest on teatanud Nike, Šveitsi kellatootja TAG Heuer ja Porsche.

Viimase nädalaga on Grindeksi aktsia Riia börsil kerkinud veidi üle ühe protsendi, 4,95 eurole. Paki retseptiravimite hulka kuuluvaid kurikuulsaid kapsleid saab Eesti apteekidest kätte veidi üle 9 euro eest.

Hetkel kuum