Birjo Must • 25 aprill 2016

Euroopa tarbija päästab börsi

Euroopa tarbijad peaksid sel aastal rohkem kulutama.   Foto: Reuters/Scanpix

Ajal, kui analüütikud kärbivad Euroopa firmade kasumiväljavaateid, prognoositakse kahele tööstusgrupile häid tulemusi. Nendeks on jaemüügi- ja reisifirmad.

Kuigi aasta valmistab investoritele tõenäoliselt taas pettumuse, võivad Euroopa tarbijad olukorrale veidi leevendust tuua. Nimelt prognoosivad analüütikud, et energiahindade langus, väiksemad laenukulud ja paranenud tööturu olukord võivad aidata kasvatada nende ettevõtete tulu, mis sõltuvad sisetarbimisest, vahendab Bloomberg. 

"Inimestel on rohkem võimalusi kulutamiseks ning rohkem raha taskus," rääkis Lampe Asset Managementi analüütik Michael Woischneck. "Euroopa mitte ainult ei taastu, vaid siin on ka kasvu. Kasv pole küll silmipimestav, kuid stabiilne. Euroopa tarbimine stabiliseerub," märkis ta.

Analüütikud ennustavad, et mõlema tööstusgrupi tulu tõuseb tänavu keskmiselt 9,3%. Lootust on, et nafta hinna langusel ning Euroopa Keskpanga stimuleerimismeetmetel on tarbimisele viitega kasu.

Sel kuul näitas statistika, et Euroopa jaemüük kasvas veebruaris enam, kui oodati. Pankade laenud on kasvanud peaaegu iga kuu pärast Euroopa Keskpanga stimuleerimisprogrammi algust.

Prantsuse supermarketikett Casino Guichard Perrachon teatas sel kuul oodatust paremad majandustulemused ning Hispaania rõivafirma Inditexi aastane kasumikasv oli kolme aasta parim. Ka lennufirma British Airwaysi omanik IAG SA teatas, et nõudlus Euroopas on kasvanud ning seetõttu ostab ettevõte juurde uusi lennukeid.

Hetkel kuum