Brasiilia uus president ajab investorid elevile

Viimasel ajal on välisinvestorid suunanud kõige rohkem raha Brasiiliasse. Pildil protestivad brasiillased president Dilma Rousseffi vastu.  Foto: Reuters/Scanpix

Brasiilia sai uue turgudesõbralikuma presidendi ja investorite ootused on kõrged, vahendab CNN Money.

Brasiilia poliitiline kriis on täies hoos ja neljapäeval hääletas Kongress senise presidenti Dilma Rousseffi tagandamise poolt. Rousseff astus seepeale ajutiselt tagasi ning Brasiilia presidendiks sai seni asepresidendi ametit pidanud Michel Temer.

Temer pani kohe paika ka oma prioriteedi, milleks on Brasiilia majanduse parandamine. „Brasiilias on praegu ajaloo süngeim majanduskriis,“ ütles Temer neljapäeval. „On hädavajalik, et me ehitame Brasiilia majanduse vundamendi uuesti üles.“

Uuel presidendil tuleb silmitsi seista väga kehva olukorraga. Brasiilia majanduslangus on olnud pikim alates 1930. aastast. Eelmisel aastal kahanes majandus 3,8 protsenti ja kohalik keskpank prognoosib, et selle aasta languseks kujuneb 3,5 protsenti. IMF prognoosib, et majandus langeb veidi ka 2017. aastal.

"Tipptase" rahanduses

Temer moodustab ka uue valitsuse. Esimese asjana otsustas ta kärpida ministrite arvu 32-lt 22-le. Tema eesmärk on vähendada valitsuse kulutamist.

Mitmed Wall Streeti analüütikud olid elevil selle pärast, millise meeskonna Temer kokku pani. Näiteks rahandusministriks määras ta Henrique Meirellese, kes oli Brasiilia Keskpanga juht aastatel 2003-2011. Nendel aastatel oli Brasiilias suur majandusbuum.

„Oleme elevil. Rahanduse meeskond tundub olevat tipptase,“ ütles BlackRocki Ladina-Ameerika portfellihaldur Will Landers. Landers juhib 2 miljardit dollarit, mis on kõik investeeritud Ladina-Ameerika aktsiatesse. „Õiged inimesed on saanud õigetele kohtadele.“

Investorid on rahul, et Temer presidendiks sai. Brasiilia peamine aktsiaindeks – Bovespa – kallines neljapäeval ligi protsendi võrra. Investorid on juba pikka aega ootanud, et Brasiilias tuleks võimule turgudesõbralikum valitsus. Tänu optimismile on Bovespa indeks tänavu kallinenud lausa 23 protsenti.

Majandusnäitajad kehvad

Aktsiaturgude tõus ei peegelda aga seda, mis toimub Brasiilia majanduses. Temerit ja Meirellest on ekspertide sõnul ootamas väga raske olukord. Töötuse määr on tõusnud 10,2 protsendini, inflatsioon püsib kõrge ning valitsuse eelarvepuudujääk on sügav.

Meirelles on Wall Streeti silmis väga hea rahandusminister, sest keskpanga juhina keeldus ta survele allumast ja intressimäärasid alandamast. Tollane president Luiz Inacio Lula da Silva, keda tuntakse Lula nime all, oli Meirellese peamine survestaja.

„Meirelles aitas Lula ajal turge rahustada,“ ütles Capital Economicsi arenevate turgude peaökonomist Neil Shearing. „Tal on väga hea maine.“

Ajutised maksutõusud

Reedel ütles Meirelles, et valitsus on tõenäoliselt sunnitud eelarvedefitsiidi vähendamiseks lühiajaliselt makse tõstma. Sotsiaalkindlustus ja teised avaliku sektori rahastusprogrammid jäävad aga tema sõnul alles.

„Nüüd on eesmärk saada eelarve tasakaalu. Kui selleks on vaja makse tõsta, siis need saavad olema ajutised,“ ütles Meirelles ajakirjanikele.

Temer ei ole veel otsustanud, kelle ta Brasiilia Keskpanga presidendiks määrab. Erinevate raportite kohaselt kaalub ta Ilan Goldfajni, kes on riigi ühe suurima panga Unibanco ökonomist. Ekspertide sõnul oleks Goldfajn samuti turgudesõbralik.

Investorid on uue meeskonna pärast elevil, aga kõik ei ole nii roosiline. Temeri reiting on Brasiilias madal ja tema poliitiline partei on osaline Petrobrasiga seotud korruptsiooniskandaalis. Paljude sõnul on need asjaolud takistuseks majandusreformidele toetuse saamiseks.

Hetkel kuum