Kadi Neemre • 2 juuni 2016

Ettevõtted maksavad rohkem dividende kui nad teenivad

Foto: EPA

Ligi 20% S&P 500 dividende maksvatest ettevõtetest on välja maksnud rohkem dividende kui nad viimase fiskaalaasta jooksul teeninud on.

Viimase dekaadi jooksul on see trend 9% kasvanud.

Üks viis hinnata ettevõtete sularahavoogude jätkusuutlikkust, on vaadata ettevõtte dividendide väljamaksete suhet sissetulekuga, usub ClientFirst Strategy president Mitch Goldberg.

Mida väiksem on nende arvude suhe, seda suurem on ettevõte mänguruum enne dividendide kärpimist. Ettevõte, mille sissetulekute ja dividendide maksmise suhe on 50%, võib kaotada poole oma kasumist ning maksta sellegipoolest dividende.

Kõikide S&P 500 ettevõtete koefitsent on aga viimase kümnendi jooksul pidevalt kasvanud. Täna on see mediaansuhe ligi 37%; 2006. aastal oli see suhe 20%. See täjendab aga seda, et täna on vaid ühel viiest ettevõttest koefitsent alla 20% ning paljud neist maksavad suuremaid dividende kui ettevõte aastas teenib.

Üks halvima dividendi ja sissetuleku suhtega ettevõtteid on GE, mis maksab iga teenitud dollari kohta 6 dollarit dividende. 

Hullem olukord on aga ende 30 ettevõttega, mis on välja maksnud dividende ajal, mil nende sissetulekud on kahanenud; sellesse kategooriasse kuuluvad peamiselt energiaettevõtted.

Ligi 60% neist ettevõttetest maksid välja dividende hoolimata kahjumist.

Üldiselt võib öelda, et turg on suure surve all maksmaks kõrgeid dividende. Kui müügitulu jätkab langemist ning kasumite kasv aeglustub, võivad ettevõtted peagi jätta dividendid maksmata ja investorid jäävad tühjade kätega.

“Niisamuti nagu tagasiostud, võivad ka kõrged dividendid olla märgiks, et ettevõtted eelistavad lühiajalisi kasumeid pikaajalisele arengule ja uuringutele,” märkis Goldberg.

“Kui majandussurutis on taas silmapiiril, siis võivad need ettevõtted hakata oma otsuseid kahetsema,” lisas ta.

 

 

Hetkel kuum