Mait Kraun • 10. august 2016 kell 6:47

Mis Brexit? Briti aktsiaturg õitseb

Londoni börs.  Foto: EPA

Tundub, et investorid on Brexiti referendumi ära unustanud. Kõik suuremad Londoni aktsiaindeksid on tõusnud – samal ajal on Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Šveitsi turud langenud, kirjutab CNN Money.

Enne referendumit lõid eksperdid häirekella ja ütlesid, et Briti aktsiaturud hakkavad langema. Nad ennustasid, et Briti majandust ja turge tabab lausa katastroof.

Mis siis Briti aktsiaid kõrgemale viib?

„Brexit on Suurbritannia majandusele šokk, sest riik on edaspidi investoritele vähem atraktiivne,“ ütles Berenberg panga peaökonomist Holger Scmiedling. „Majandus ja börsil noteeritud ettevõtete nimekiri on kaks väga erinevat asja,“ väitis ta.

Odav nael aitab

FTSE 100 indeks hakkas kohe pärast Brexiti otsust langema. Nüüdseks ei ole toimunud ainult taastumine, vaid indeks on referendumi päeva tasemest 8 protsenti kõrgemale tõusnud.

Tõsi, dollarites on aktsiaindeks siiski langenud. Nimelt on turgudel aidanud suuresti tõusta odav nael, mis on odavnenud alates referendumi päevast dollarisse 13 protsenti. Eurodes mõõdetuna on FTSE indeks 5,6 protsenti kukkunud.

Naela nõrgenemine aitab aga paljusid Briti eksportööre, kelle konkurentsivõime tänu sellele paraneb.

„Hinnatasemete poolest on FTSE indeks investoritele väga huvitav. Kuna nael odavnes väga palju, muutis see eksporditööstuse äärmiselt atraktiivseks,“ ütles Think Marketsi analüütik Naeem Aslam.

Tooraineturu tõus ja odav raha

FTSE 100 indeksis on palju kaevandus-, nafta- ja gaasifirmasid, mis on sellel aastal tänu toorainehindade tõusule tublisti kallinenud. Näiteks kuld on tõusnud 27 protsenti. Naftabarreli hind on 27 dollarilt tõusnud 43 dollarile.

BP aktsia on kallinenud 20 protsenti. Rio Tinto on seni tõusnud 27 protsenti ja head minekut on näidanud ka Royal Dutch Shell (+29%) ja BHP Billiton (+37%).

Briti aktsiaid aitab turgutada ka odav raha, mis vähendab võlakirjade tootlust. Nimelt otsustas Inglise Keskpank vähendada intressimäärasid ning laiendada rahatrükki.

Kui võlakirjade tootlus alaneb, hakkavad paljud investorid otsima rahale teisi väljundeid. Suur osa neist otsustab oma vabanenud vahendid aktsiaturule panna.

Euroopa ebastabiilsus

Paljud kardavad, et Brexit võib ohtu seada terve Euroopa Liidu ühtsuse – on ju võimalik, et nüüd tahavad lahkuda ka teised riigid. See on üks põhjus, miks Euroopa pankadel kehvasti läheb.

„Eurotsoonil on probleeme ühtsuse hoidmisega. Raha paigutamise otsuse tegemisel eelistavad investorid Suurbritanniat, sest see on stabiilsem,“ ütles Accendo Marketsi analüütik Augustin Eden.

Hetkel kuum