Mait Kraun • 24. oktoober 2016 kell 13:15

Iraak tahab naftaleppest taganeda

Naftatootmine Iraagis.  Foto: Reuters/Scanpix

Iraak loobib OPECi naftaleppele kaikaid kodarasse – riik ei ole valmis oma tootmist vähendama, kirjutab Bloomberg.

Naftakartelli suuruselt teine naftatootja ei peaks olema kohustatud leppega liituma, sest riigil on vaja sõdida Islamiriigi sõduritega, ütles Iraagi naftaminister Jabber Al-Luaibi. Iraak tootis septembris iga päev 4,7 miljonit barrelit naftat ja see number võib tõusta kõrgemale, sest valitsus ärgitas naftafirmasid pumpamist suurendama.

„Me oleme OPECi naftaleppe toetajad ja organisatsioon peab olema ühtne,“ ütles Al-Luaibi. „See ei peaks aga meie arvelt toimuma.“

Eelmisel kuul toimus Alžeerias OPECi kohtumine, kus lepiti kokku, et tootmist hakatakse piirama. Vaidlused selle üle, millised peaksid olema erinevate riikide kvoodid, kestab edasi.

OPEC loodab, et leppega liituvad ka naftakartelli välised riigid. Nafta hind langes jaanuaris 12 aasta madalaima tasemeni, mis on naftariikide eelarvetele laastavalt mõjunud.

Venemaa teatas paar nädalat tagasi, et on nõus OPECi kokkuleppega liituma. Nüüd on Venemaa juhid veidi tagasi tõmmanud ning otseseid lubadusi ei anta. „Venemaa ei saa veel anda teada, kas tootmist külmutatakse või vähendatakse, sest praegu vaadatakse üle erinevaid võimalusi, kuidas naftaturgu stabiliseerida,“ ütles Venemaa energiaminister Aleksandr Novak.

WTI toornafta hind on täna langenud 0,94 protsenti ja Brent on kaotanud 0,5 protsenti. Kummagi barrel maksab vastavalt 50,37 ja 51,52 dollarit.

Hetkel kuum