Jõuluvana võib seekord Wall Streetil käimata jätta. Mitte selle pärast, et aktsiad on kehvasti käitunud, vaid seetõttu, et nad on liiga head minekut näidanud, kirjutab MarketWatch.
- Jõuluvana New Yorgi börsil. Foto: EPA
Vähemalt nii arvab mitu analüütikut, kelle hinnangul on aktsiaturgude tõus läinud liiga kaugele.
„Minu kogemus on selline, et turg kipub karistama võimalikult paljusid inimesi. Praegu on konsensus, et käimas on suur ralli – see ei saa aga kesta,“ ütles investeerimisfirma Wedbush Securities aktsiakauplemise direktor Ian Winer. „Ma arvan, et me oleme jõuluralli juba ära näinud.“
Jõuluralliks nimetatakse aktsiaturgude aastalõpu tõusu, mis toimub tavaliselt vahetult enne jõule. Pessimistlike analüütikute prognoosid on küllaltki julged, sest faktorid, mis tõusu toetavad, pole kuhugi kadunud.
Konsensus panustab tõusule
Meeleolud on positiivsed, majandusse suhtutakse optimistlikult ning ettevõtete kasumid on hakanud paranema. Konsensus annab meile märku, et aktsiaturgude tõus võiks jätkuda.
Sellegi poolest kardetakse langust, sest viimase pooleteise kuu pikkune tõus on olnud meeletult kiire. Kõik kolm indeksit jõudsid eelmisel nädalal rekordini. Dow Jonesi indeksil jäi sümboolsest 20 000 punktist puudu vaid 40 punkti.
BTIGi tehnilise analüüsi juht Katie Stockton leiab, et aktsiaturud on tõusust juba kurnatud. „Me arvame, et sellel nädalal tuleb suurem tagasilöök, sest turul on toimunud liiga palju ostmist,“ ütles ta.
Sellegi poolest usub Stockton, et investorid peaks oma rahakotid valmis panema ning languse ajal ostma, sest tõus on tervislik ja jätkub tõenäoliselt ka järgmisel aastal.
Enne 8. novembrit kardeti, et Donald Trumpi presidentuur mõjub USA-le halvasti. Need meeleolud pöördusid pärast valimisi 180 kraadi ning Trumpi hakati suhtuma kui ettevõtjasõbraliku presidenti. See peaks omakorda aga USA majanduse kiiremini kasvama panema.
Sellist elevust pole olnud aastaid
„Me näeme aktsiaturgudel elevust, mida pole juba aastaid olnud. Uued rekordid tekitavad seda,“ ütles LPL Researchi strateeg Ryan Detrick.
Strateeg juhtis tähelepanu U.S Investors’ Intelligence’i tehtud uuringule, mis näitas, et niinimetatud pullide (tõusule panustajate) osakaal tõusis 59,6 protsendini. Peale selle selgus Bank of America Merrill Lynchi sellenädalasest küsitlusest, et raha osakaal portfellides langes detsembris 4,8protsendini. Veel oktoobris oli see 5,8 protsenti.
Liigne optimism võib olla märk, et investorid on ajas veidi liiga palju ette rutanud, märkis Detrick. Optimism ise ei tohiks müügilainet aga käivtada, vähemalt mitte sellel aastal. „See võib olla hoiatussignaal, aga hooajalisus ning majandusandmete paranemine on lühiajaliselt aktsiate jaoks positiivsed faktorid,“ ütles ta.
Investeerimisfirma Raymond Jamesi strateeg Jeffrey Saut on veidi pessimistlikum. „Ära muutu liiga pehmeks. Lühiajalisele kasumile panustamine ei ole mõttekas,“ ütles ta.
Saut lisas, et „ostma tormamine“ on läinud liiga kaugele ning
S&P 500 indeks võib lühiajaliselt taanduda 2200-2230 punktini. Ta ei ole aga alla andnud ning usub, et aktsiad võiksid vähemalt jaanuari lõpuni tõusu jätkata.
Ajalooliselt on detsember olnud aktsiate jaoks hea kuu. Seekord on aktsiad detsembris kallinenud ligi 3 protsenti.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.