Kadi Neemre • 30 detsember 2016

Societe Generale: Hiina hülgab 6,5% majanduskasvu sihi

Hiina majandus on jahtumas  Foto: EPA

Hiina on järgmise kahe aasta jooksul valmis hülgama oma 6,5% majanduskasvu sihi, kuna riigi juhtkond on soovib ohjeldada varamulli ning finantsvõimendust, prognoosib Societe Generale SA.

Signaalid viitavad sellele, et riik on aktsepteerimas majanduskasvu, mis jääb praegustele prognoosidele alla. Kuigi ametlikult ei ole seda veel tunnistatud, siis SocGeni Hiina ökonomisti Yao Wei sõnul juhtub see tõenäoliselt järgmise aasta teises pooles, kirjutab Bloomberg.

Wei sõnul muudetakse majanduskasvu prognoose tõenäoliselt märtsis, mil toimub riigi tippjuhtide kohtumine ning prognoosi alandatakse 6-6,5%-le ning Kommunistliku partei kohtumisel aasta teises pooles isegi 5,5-6,5%-le.

Majanduskasvu prognooside kõrgel hoidmise tekitatav kahju on liiga ilmne ning see on muutunud takistuseks mitte ainult vajalike struktuurimuudatuste elluviimisel, vaid see on põhjustanud ka liiga kiiresti kasvava võlakoorma.”

Eelmisel aastal prognoosisid poliitikud igaastaseks majanduskasvuks järgmise viie aasta jooksul ehk kuni aastani 2020, vähemalt 6,5% aastas. Selle eesmärgiks oli täita partei lubadus ehitada “mõõdukalt jõukas ühiskond.”

Hiina keskpank on oma viitintressimäära hoidnud rekordmadalal juba enam kui aasta. “Kasvutrajektoori ja inflatsiooni valguses on Hiina keskpangal tõesti aeg suunata oma kurss neutraalseks,” märkis Wei. “Neutraalne rahanduskurss ei tähenda tingimata baasintressimäära neutraliseerimist; baasintressimäärade tõstmatajätmine võib aga siiski tähendada olude karmistamist.”

Valitsus seadis selle aasta majanduskasvu prognoosiks 6,5-7%, mis on eelmise aasta 7% sihist aeglasem. Maailma suuruselt teine majandus täidab sellel aastal tõenäoliselt seatud eesmärgi, kuna riigi majandus on kolm järjestikkust kvartalit kasvanud 6,7%.

 

 

Hetkel kuum