Olavi Teppan • 12 jaanuar 2017

Aktsiad ei ole enam börsil enim kaubeldud finantsvara

New Yorgi börs.  Foto: Bloomberg

Börsid on järjest enam aktsiakauplemisest taandumas. Üksikettevõtete aktsiatest enam kaubeldi 2016. aastal indeksaktsiafondidega (ETF). Selle varaklassi maht kasvas möödunud aastal rekordiliselt, kirjutab Bloomberg.

„Investorid eelistavad üksikutele aktsiatele järjest rohkem indeksaktsiafonde,“ ütles sõltumatu uuringuagentuuri CFRA fondiinvesteeringute valdkonna juht Todd Rosenbluth. „Nii oli 2016. aastal ning see jätkub 2017. aastal ja edaspidigi.“

Indeksaktsiafondidesse investeeriti möödunud aastal 400 miljardit dollarit ja selle varaklassi kogumaht on kasvanud nüüdseks 3,8 triljoni dollarini. Passiivsetes fondides hoitav vara moodustab Credit Suisse’i kogutud andmete põhjal juba üle 40 protsendi kõigist varadest.

„On toimunud nihe passiivse varahalduse suunas ja rahvale meeldivad indeksid,“ kommenteeris Credit Suisse’i strateeg Ana Avramovic. „Kõige olulisem on seejuures asjaolu, et teised varaklassid suruvad seda kasvu suuresti tagant.“

Enim kaubeldud börsiinstrument on seni siiski veel Bank of America aktsia, mida ostetakse ja müüakse päevas keskeltläbi 108 miljonit. Selle kannule on tõusnud SPDR S&P 500 ETF (SPY), mille puhul vahetab päevas omanikku 105 miljonit osakut.

Hetkel kuum