Esimene kauplemisteemaline raamat Eestis

Tõnn Talpsepa kinnitusel ei tea ta sadade loetud investeerimis- ja kauplemisraamatute seas ühtegi teist teost, mis sisaldaks nii suurt hulka börsikauplejatele olulisi tõdesid.  Foto: Andras Kralla
Tõnn Talpsepp • 14. mai 2017 kell 8:30

On vähe raamatuid, mis sisaldaks samavõrra palju väärtuslikke soovitusi ning suudaks neid nii hästi edasi anda, kirjutab Etalon Varahaldus ASi juhatuse liige ja TTÜ rahanduse dotsent Tõnn Talpsepp peagi Eesti lugejate ette jõudvast üleilmsest bestsellerist "Börsikauplemine kui elatusallikas".

Hoidsin raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas” esimest ingliskeelset köidet käes aastal 2003, mil sai alguse minu teekond börsikaupleja ja investorina.

Valisin tol ajal väga hoolikalt kirjandust ning juhtus nii, et tol hetkel oli see üldse minu esimene loetud raamat börsikauplemisest. Veel aastaid hiljem ei teadnud ma, et Alexander Elderil on tugev seos Eestiga, seega poleks uskunud, et uuem trükk on esimene kauplemisteemaline raamat, mis aastaid hiljem ilmub eesti keeles.

Autor: Alexander Elder

Ilmub: 22.05.2017

Kirjastus: AS Äripäev

Lehekülgi: 318

Raamatu väljaandmist toetavad LHV ja Admiral Markets

Allikas: Äripäeva raamatuklubi

Lugejana on oluline vahe, kas võtta teos kätte algajana või juba turul karastunud investorina. Kahjuks on minu esimene lugemismälestus mõnevõrra hägustunud, kuid nüüd 14 aastat pärast esmakordset lugemist ja mõnevõrra kogenumana saan seda kindlamalt väita, et tegemist on väärt raamatuga, mis sobib nii algajatele kui ka kogenud kauplejatele.

Kõige olulisemaks Alexander Elderi panuseks pean psühholoogiliste aspektide rõhutamist. Tegemist on praktilisi soovitusi sisaldava kirjatükiga. Olen kindel, et pärast raamatu esimest korda lugemist ei suutnud ma kõiki selles sisalduvaid häid soovitusi meelde jätta ega järgida. Nüüdsel, teistkordsel lugemisel olin seega positiivselt üllatunud, et tegelikult saab juba ainuüksi sellest raamatust suurepärase ülevaate paljudest õppetundidest, mida kauplemise puhul on vaja.

Pean tunnistama, et ei mina ega suure tõenäosusega paljud teisedki suuda kõiki neid õppetunde kohe alguses teadvustada ega ka järgida. Samas on vähe raamatuid, mis sisaldaks samavõrra palju väärtuslikke soovitusi ning suudaks neid nii hästi edasi anda.

Kauplemisele saab läheneda mitmeti. Alexander Elder on selleks valinud tehnilise analüüsi, kuid see ei ole kindlasti ainuvõimalik tee ning paljud ei pruugi sellist lähenemist kasutada. Mina olen mõjutatud akadeemilisest maailmast, kus tehnilise analüüsi kui meetodi universaalne võimekus ei ole kunagi tõestamist leidnud.

Samas kuulun käitumusliku rahanduse koolkonda, mis usub, et turg on teatud perioodidel ebaefektiivne. Seega on minu mõttelaad Elderi omaga sarnane. Isegi kui te jääte tehnilise analüüsi suhtes skeptiliseks, siis igal juhul tasub igal investoril ja kauplejal teada, milliseid meetodeid üks osa turul tegutsejaid kasutab.

See raamat annab tehnilisest analüüsist selge ja kontsentreeritud ülevaate ning tihti on nii mõnedki universaalsed õppetunnid peidetud mõne tehnilise analüüsi peatüki sisse. Mis algajale kõige olulisem, Alexander Elder kommenteerib meetodi praktiseerijana, mis tema kogemuse järgi võiks toimida ning millist lähenemist ta ise kasutab.

Äripäeva, investor Toomase, LHV ja Admiral Marketsi kutsel esineb Elder juunis esimest korda Eestis.

Alexander Elderi kõrval astub 2. juunil toimuval konverentsil üles Soome investeerimislegend Seppo Saario, kes avaldab, kuidas tema Elderi meetodeid praktikas kasutab.

Päev hiljem, 3. juunil toimub ühepäevane koolitus neile, kes plaanivad end tõsisemalt börsidel kauplemisega siduda või teha sellest arvestatav sissetulekuallikas.

Et osalejate arv on piiratud ja suur osa kohtadest juba läinud, tasub huvilistel ennast registreerida võimalikult kärmelt. Täpsem info ja päevakava siin, Facebookis leiab ürituse kohta jooksvat infot siit.

Psühholoogilised tegurid, mõttemaailm ja arusaam turgudest on universaalsed ning kehtivad olenemata sellest, millist meetodit kauplemisotsuste tegemiseks kasutatakse. Sama kehtib kauplemissüsteemi ülesehitamise ja riskijuhtimise kohta ehk kogu üldine raamatus kirjeldatud taustsüsteem ning reeglistik peavad paika ka teiste võimalike kauplemismeetodite puhul.

Ma ei tea sadade loetud investeerimis- ja kauplemisraamatute seas ühtegi teist teost, mis sisaldaks nii suurt hulka börsikauplejatele olulisi tõdesid. Need tuleb vaid suuta üles leida ning aja jooksul endale teadvustada, mis koos äärmiselt tugeva distsipliiniga viib loodetavasti ka heade tulemusteni.

Hetkel kuum