Mait Kraun • 19. märts 2018 kell 13:39

Euroopa aktsiaturgudel järjepanu "surmaristid"

Foto: EPA

Euroopa aktsiaturgudel on järjepanu tekkinud niinimetatud surmaristid, mis tehnilise analüüsi ekspertide sõnul on negatiivne märk, vahendab Bloomberg.

Euroala aktsiaindeks Euro Stoxx 50 läbis "surmaristi" veebruari lõpus. Eelmisel nädalal tegi sama Suurbritannia FTSE 100 indeks. Nüüd on surmarist tabanud ka Saksamaa DAXi, Šveitsi SMI ja kõiki Euroopa aktsiaturge koondavat Stoxx Europe 600 indeksit.

Kui vaadata nende suurte aktsiaindeksite tehnilisi graafikuid, siis nendelt on näha „surmaristi“ moodustumist, mis annab märku, et regiooni aktsiaturgude tõus võib olla otsa saanud. Üleüldiselt on Euroopa aktsiatel pärast veebruarikuist korrektsiooni USAst tunduvalt kehvemini läinud.

„Surmarist“ tekib siis, kui indeksi 50 päeva libisev keskmine hind kukub 200 päeva libisevast keskmisest madalamale – see näitab lühiajaliselt aktsiate hoo raugemist. Euroopa suurimate indeksite puhul pole seda juhtunud vaid Amsterdami AEG ja Milani FTSE MIB puhul.

"surmarist" Saksamaa DAX indeksi graafikul.  Foto: Bloomberg

Võrdluseks võib välja tuua, et USA S&P 500 indeksi 50 päeva libisev keskmine on 200 päeva omast jätkuvalt 7 protsenti kõrgemal. Nasdaq 100 puhul on vastav protsent 9.

JPMorgani strateegid Mislav Matejka ja Emmanuel Cau aga ütlesid, et veel pole mõtet Euroopa aktsiaid müüma tormata.

„Me arvame, et jõuame jälle punkti, kus Euroopa aktsiad muutuvad hinnatasemete poolest USA omadega atraktiivsemaks,“ kirjutasid nad esmaspäeval investoritele saadetud kirjas. „Üleüldiselt arvame, et kasumikasvu ja dollari toetus on USA puhul taandumas. Tehnoloogiasektor on jokker, aga ka see on muutumas küllaltki kalliks.“

Hetkel kuum