Märten Kress • 9. aprill 2018 kell 3:00

Selgusid aasta parimad ETFid

Naisekuju nukleotiidide tähistega, millest inimese genoom koosneb.  Foto: EPA

Nõnda nagu filmitööstuses jagatakse Oscareid ja Kuldse Palmioksa autasusid, hinnatakse iga aasta ka parimaid börsil kaubeldavaid fonde ehk ETFe.

Auhindu määratakse nii finantstoodetele ehk ETFidele kui ka selle sektori juhtfiguuridele ja sel alal tegutsevatele ettevõtetele. Kokku jagatakse tunnustust rohkem kui 30 kategoorias, millest nii mõnegi nominente ja võitjaid on ETFidesse raha paigutavatel investoritel üpris põnev lugeda.

Elutöö auhind

Seekordse elutöö auhinna pälvis WisdomTree-nimelise fondivalitseja asepresident ja ettevõtte Euroopa operatsioonide juht David Abner. Just Abneri teeneks peetakse ETFide sektori arengu varases faasis investorite harimist nii ETFide toimimismehhanismide kui ka fondide kauplemise alal.

„2008. aastal, mil liitusin WisdomTree ETFide meeskonnaga, nägin, et nii finantsnõustajad kui ka institutsionaalsed investorid tunnevad üha enam huvi ETFide vastu. Samas puudus enamikul neist ülevaade, kuidas kujuneb ETFide turuhind, miks on fondide ostu-müügi noteeringute vahe ehk spread just täpselt selline ja kust tuleb ETFide likviidsus,“ selgitas Abner. Selline investorkommuuni harimine tipnes 2010. aastal lõpuks ETFide käsiraamatu väljaandmisega.

Aasta parim börsil kaubeldav fond

Parima ETFi tiitliga pärjati seekord ARK Innovation ETFi nimeline fond (kauplemissümbol New Yorgi börsil ARKK). Fond keskendub murrangulist innovatsioonipotentsiaali pakkuvatele ettevõtetele. ARKK sai auhinna peamiselt seetõttu, et nüüd on selle ETFi näol investoritel olemas kuluefektiivne võimalus investeerida väga erineva valdkonna uuendusmeelsetesse ettevõtetesse. Fond keskendub kolmele nišile – genoomika, tööstuslik innovatsioon ja veebilahendused x.0. ETFi suurimad positsioonid on Stratasys Ltd., Intellia Therapeutics, Tesla, Illumina ja athenahealth Inc. Fondi juhitakse aktiivselt ja praegu koosneb investeerimisportfell ligikaudu 50st valdavalt USA ettevõttest.

iShares Core S&P 500 ETF (IVV)

SPDR Portfolio Total Stock Market ETF (SPTM)

U.S. Tax Reform Fund (TAXR)

WisdomTree Emerging Markets ex-State-Owned Enterprises Fund (XSOE)

Vanguard Total Bond Market ETF (BND)

Aasta uustulnuk

Eraldi auhind antakse välja kalendriaasta jooksul turule toodud kõige mõjukamale ETFile. Seekord võitis selle tiitli VanEck Vectors Green Bond ETF (GRNB). GRNB on esimene turule toodud keskkonnaalaselt ja sotsiaalselt vastutustundlikke investeerimispõhimõtteid rakendav võlakirjade ETF. Tegu on passiivselt hallatava S&P Green Bond Selecti indeksit järgiva globaalse ulatusega võlakirjafondiga. Fondi portfellis on võlakirju ligi 20 riigist. Suurimad positsioonid on Prantsusmaa, USA, Saksamaa ja Hollandi päritolu võlakirjad. Fondi varad koosnevad nii rahvusvaheliste institutsioonide, finantssektori ja kommunaalettevõtete kui ka riiklike ja kohalike omavalitsuste võlakirjadest. Kokku koosneb fondi investeerimisportfell ligikaudu 100 eri võlakirjast, mis ühel või teisel viisil on seotud kliimamuutuste leevendamise projektidega.

Kõige innovaatilisem ETF

Kõige uuendusmeelsema ETFi auhind läheb üldjuhul kõige murrangulisemale möödunud kalendriaasta jooksul turule toodud ETFile. Sedakorda olid selleks USCF SummerHaven SHPEI Index Fund (BUY) ja USCF SummerHaven SHPEN Index Fund (BUYN).

Keeruliste nimede taga peituvad USA mikro-, väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele keskenduvad fondid. Esimene hõlmab endas kõigi majandussektorite ettevõtteid, teine vaid maavarade sektori firmasid. Üks nüanss on neil fondidel veel. Tegu on selliste ettevõtetega, kuhu tavaliselt paigutavad raha erakapitaliinvesteeringute (private equity) fondid. Kuigi nende ETFide portfellid koosnevad börsil noteeritud ettevõtetest, siis portfelli koostamise põhimõtted on üle võetud tüüpilistest erakapitaliinvesteeringute fondidest. Seega keskendutakse väikese EV/EBITDA suhtarvuga, suhteliselt vähese turukapitalisatsiooniga ja mõõdukalt kasumlikele ettevõtetele.

Parim niši-ETF

Selle kategooria võitjaks kuulutatakse tavaliselt parasjagu kiiret kasvu ja arengut tegevate majandusharude peale panustav temaatiline ETF. Seekordne auhinna saaja on Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF (BOTZ). BOTZ pakub võimalust investeerida robotite arenduse ja tootmisega ning tehisintellekti projektidega seotud ettevõtetesse. Fond on suhteliselt kontsentreeritud ja koosneb ligikaudu 30 ettevõttest. Suurimad positsioonid on NVIDIA Corporation, Keyence Corporation, Yaskawa Electric Corporation ja Fanuc Corporation. Ligikaudu poole fondi varadest moodustavad Jaapani ettevõtted, millele järgnevad USA firmad ligi 28% ja Šveitsi ettevõtted ligi 8% osakaaluga. 

Aasta fondivalitseja

Igal aastal premeeritakse üht fondivalitsejat ka aasta fondivalitseja tiitliga. Seekord kuulutati võitjaks Vanguard. Võitja määramisel võetakse arvesse fondivalitseja tegevust uute toodete lansseerimisel, fondide tootlust võrreldes nende alusindeksiga, muutusi valitsetavate varade mahus, ETFe kasutavatele investoritele pakutavat tuge ja ka uuendusmeelsust. Vanguardile tuli auhinnaline esimene koht paljuski tänu juba 15 aastat järjepanu kasvavale hallatavate varade mahule ja erakordselt soodsate haldustasudega fondide pakkumisele. Kogu firma ETFide nimekirja aluseks võttes on Vanguardi fondide keskmine kulukuse määr kõigest 0,11% aastas.

Aasta kauplemissümbol

Auhind antakse igal aastal välja ka eriti tabava kauplemissümboli määramise eest. Seekord olid nominendid näiteks ProSports Sponsors ETF (FANZ), Global X U.S. Infrastructure Development ETF (PAVE) ja Cambria Tail Risk ETF (TAIL). Võidu võttis siiski Point Bridge GOP Stock Tracker ETF kauplemissümboliga MAGA. MAGA tähistab akronüümi USA presidendi Donald Trumpi valimiskampaania hüüdlausest „Make America Great Again“. Tegu on fondiga, mis koondab vabariiklaste poliitilisi vaateid toetavaid ettevõtteid.

Hetkel kuum