Äripäev • 1 juuni 2018

USA pangad saavad spekuleerimiseks vabamad käed

USA suurpanga JP Morgan Chase kontor New Yorgis.  Foto: Reuters/Scanpix

Föderaalreservis kõlas kolmapäeval ettepanek lõdvendada nn Volckeri nõudeid, mis kehtestati pärast finantskriisi selleks, et pangad teeks vähem riskantsed tehinguid, kirjutab Wall Street Journal.

Sisuliselt tähendab Föderaalreservi ettepanek, et suurpankadel (nt JPMorgan Chase & Co., Goldman Sachs Group Inc.) oleks kauplemiseks vabamad käed ja vähem aruandlust.

Regulaatorite kinnitusel ei tooks muutused kaasa päris finantskriisile eelnenud vabadust, kuid võimaldaks kriitikute sõnul pankadel kindlasti teha rohkem riskantseid tehinguid.

Regulaatorite sõnul on Volckeri nõuded segased ja kulukad ning kuigi neid tuleks rakendada, siis teisel viisil. Uute reeglite järgi ei jälgiks ametkonnad pankade tehinguid varasema innukusega, samas oleks pankadel endiselt kohustus tõestada, et tehingud on seotud klientide sooviga, mitte ei lähtu pankade omakasust. 

Kehtivad nõuded pakkus välja Föderaalreservi esimees Paul Volcker pärast finantskriisi ja need jõustusid tuliste vaidluste järel 2015. aasta juulis. Volckeri hinnangul olid pankade spekulatiivsed tehingud oluline põhjus, miks puhkes 2008. aastal finantskriis.

Hetkel kuum