Mait Kraun • 21. november 2018 kell 14:52
Föderaalreserv plaanib tänavu intresse tõsta veel ühe korra ning järgmisel aastal kokku kolmel korral.  Foto: EPA

Goldman: Fed jääb oma liistude juurde

Goldman Sachsi analüütikute sõnul näitavad viimased 25 aastat, et Föderaalreserv jääb aktsiaturgude langusele vaatamata intresside tõstmise juurde, vahendab CNBC.

Ameerika Ühendriikide aktsiaturud on viimasel ajal tublisti langenud, sest kaubandussõda, intresside tõus ja tehnoloogiasektoriga seotud murede tõttu on investorid oma riske vähendanud. Tõsi, Ühendriikide majandus on jätkuvalt tugevas seisus – oktoobris loodi 250 000 uut töökohta ning kolmandas kvartalis ulatus majanduskasv 3,5 protsendini.

USA president Donald Trump ütles teisipäeval, et tema arvates võib intressimäärade tõus majanduskasvu peatada ning Föderaalreserv peaks kaaluma kursimuutust.

Goldman Sachsi uuest analüüsist aga selgub, et keskpank presidendi soovidele tõenäoliselt järgi ei anna – aktsiaturgude langus pole lihtsalt piisav faktor, mille alusel suunda muuta.

Selleks, et intresse uuesti langetama hakata, peaks Ameerika Ühendriikide finantsolukord tunduvalt kehvemaks muutuma. "Kui vaadata suuremaid aktsiaturgude langusi alates 1994. aastast, siis me näeme, et Föderaalreserv reageeris vaid juhul, kui muud finantsnäitajad muutusid samuti kehvemaks. Näitena võib tuua krediidi kättesaadavuse halvenemise või potentsiaalist väiksema majanduskasvu," kirjutasid analüütikud raportis.

Goldman tõi välja, et krediidi kättesaadavus on veidi suurenenud, mis muudab ettevõtete olukorra kehvemaks, aga Ühendriikide majanduskasv on "potentsiaalist märkimisväärselt suurem".

Analüütikud lisasid, et alates 1994. aastast on Föderaalreserv langetanud intresse tavaliselt majanduslanguse või taastumise ajal.

Hetkel kuum