Kaspar Allik • 28. märts 2019 kell 8:01

Hiina tegi kaubanduskõnelustes USAga seninägematuid järeleandmisi

Ameerika Ühendriikide rahandusminister Steven Mnuchin sõidab uuele kaubanduskõneluste ringile neljapäeval.  Foto: Reuters/Scanpix

Hiina on teinud kaubanduskõnelustes USAga pretsedendituid pakkumisi hulgal teemadel, sealhulgas intellektuaalse omandi varguse osas, kirjutab Reuters.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump kehtestas eelmisel aastal Hiina importkaupadele 250 miljardi dollari ulatuses tariife, püüdes sellega muuta viisi, kuidas Hiina ülejäänud maailmaga äri teeb ning samuti avada Hiina majandust USA ettevõtetele.

Nõudmiste hulgas on punkt, et Hiina lõpetaks süstemaatilise Ameerika ettevõtete intellektuaalse omandi varguse ning sunnitud tehnoloogiakande Hiina ettevõtetele. Hiina poolt väljapakutud lahendused on praeguseks hetkeks läinud kaugemale, kui kunagi varem, kirjutab Reuters USA administratsiooni ametniku sõnadele tuginedes.

„Kui vaadata kuu aja tagust teksti ja võrrelda seda tänasega, oleme edasi liikunud kõigis punktides. Kuid me ei ole nii kaugel, kui tahaksime olla,“ ütles ametnik anonüümselt. „Sunnitud tehnoloogiakandest räägitakse ennenägematul viisil – seda nii selle ulatuses ja spetsiifikas,“ ütles ta Hiina läbirääkijatele viidates.

Varasemalt on Reuters kirjutanud, et kaks poolt töötavad kirjalike lepete kallal kuues vallas: sunnitud tehnoloogiakanded ja kübervargused, intellektuaalse omandi õigused, teenused, valuuta, põllumajandus ja mittetariifsed tõkked kaubandusele.

Ameerika esindajad Robert Lighthizer ja rahandusminister Steven Mnuchin saabuvad uuele läbirääkimiste ringile Beijingi neljapäeval, et töötada lepingu kallal, mis võiks lõpetada kuudepikkuse kaubandussõja, mis on maksma läinud miljardeid dollareid ja tekitanud majanduses ebakindlust.

Kõnelused jätkuvad senikaua, kuni võtmepunktides toimub progress, ütles USA ametnik. „See võib minna mai või juunini – keegi ei tea. See võib juhtuda ka aprillis.“

Hetkel kuum