Swedbanki juht vabastati ametist

Swedbanki nõukogu esimees Lars Idermak ja uus juht Anders Karlsson (esiplaanil) andmas pärast aktsionäride koosolekut pressikonverentsi.  Foto: Liis Treimann

Swedbanki nõukogu vabastas täna hommikul kiiresti liikuva rahapesuskandaali valguses ametist panga praeguse juhi Birgitte Bonneseni.

„Viimase paari päeva arengud on tekitanud pangale tohutu surve. Seega on nõukogu otsustanud Birgitte Bonneseni ametist vabastada,“ kommenteeris nõukogu esimees Lars Idermark. Bonneseni asemele astub ajutiselt Swedbanki praegune finantsjuht Anders Karlsson.

Vahetult pärast juhi ametist lahkumise teadet lõpetati neljapäeva hommikul Swedbanki aktsiaga kauplemine hinnal 148,45 Rootsi krooni. Kauplemine jätkus kell 16:50 ning aktsia jätkas langust 144 kroonini. Rahapesuskandaal on panga turuväärtusest pühkinud praeguseks ligi 6,7 miljardit eurot.

Rootsi riik, millega seostub tavaliselt madal korruptsioon ning kõrge läbipaistvus, leiab end äkitselt aina suureneva rahapesuskandaali keskelt. Lisaks Rootsile ja Eestile on uurimist alustanud ka USA ametivõimud. Swedbanki näol on tegu riigi vanima panga ning suurima kodulaenude pakkujaga.

Me ei tunne end ära

"Meil on olnud dramaatiline hommik," rääkis nõukogu esimees Lars Idermark aktsionäride koosolekul peetud kõnes. "Nõukogu palus Bonnesenil tagasi astuda, et taastada usk Swedbanki," tõdes ta. "Me ei tunne end selles negatiivses pildis ära," rääkis Idermark ja lisas, et rahapesu võetakse panga poolt väga tõsiselt. Uurima peab politsei ja tema sõnul on oluline mõista, et pank saab teha ainult enda osa.

„Loomulikult nad valetavad ja varastavad,“ kommenteeris üks aktsionär pankurite tegevust.  Foto: Liis Treimann

Baltimaades olevate äride üle on Idermark väga uhke ning siinset tööd võetakse tema sõnul väga tõsiselt. Eestis äri lõpetamist ta enda kõnes ei puudutanud.

Peale nõukogu esimehe kõne tulid hääletusele kahe aktsionäri ettepanekud, kes mõlemad soovisid aktsionäride koosolekut edasi lükata. Ühe aktsionäri sõnul on kolmapäevased sündmused liiga värsked ja küsimuste küsimimiseks tuleks korraldada uus koosolek. Mõlemad ettepanekud hääletati maha ning koosolek jätkus.

Vaja on rahu

"Kummaline on siin seista", rääkis järgmisena hommikul juhi ametisse pandud Anders Karlsson aktsionäride koosolekul. "Viimased paar nädalat on olnud laastavad nii pangale, töötajatele, klientidele ning kahjuks ka aktsionäridele."

"Ma olen siin pangas olnud peaaegu 18 aastat ning ma olen panga üle väga uhke," rääkis Karlsson. "Meil on tugevad väärtused, meil on uhked ja kompetentsed töötajad ning meie kasumlikkus on maailmaklassist. Aktsa hind on langenud järsult, enesekindlus on pihta saanud. Varasem enesekindlus on asendunud ebakindlusega. See ei ole hea," rääkis Karlsson.

Edasi minemiseks on tema sõnul vaja rahu. Meedialt palus ta lugupidamist ning ütles, et pangasaladuse tõttu ei saa ta kõike välja öelda. "Me peame järgima seaduseid, mis meie kliente kaitsevad," tõdes ta.

Liis Treimann  Foto: Liis Treimann

Juhi lahkumine pole piisav

Hiljem võttis koosolekul sõna aktsionäride ühingu juht Joakim Olsson, kes rääkis, et Bonneseni tagasiastumine pole piisav, vaja on uut juhatust. Samuti on tema sõnul vaja uurida, kas juhtkond on rahapesuvastaste meetmete kohta turule valetanud ning kas keegi juhatuses on läbi enda tegevuse toonud pangale trahviohu. Ühtlasi toob Olson välja, et juhtkonda ja nõukogu ei vabastataks kriminaalsest vastutusest nagu on tavapäraselt tavaks.

Rünnaku alla sattus ka rahvusvaheline audiitorfirma Deloitte. Aktsionär uuris, kas audiitor teguses ainult numbrite heakskiitmisega ning seisu sisuliselt ei uurinud. Alates 2007 aastast on Deloitte olnud ainsaks panga audiitoriks.

Sõna võtab üks Swedbanki suuraktsionäridest, kindlustusfirma Folksam esindaja, kes nõuab, et edasised uurimised tehtaks avalikuks. See vastutus lasub nõukogul, kes püüab enda sõnul olla senisest läbipaistvam.

Järgnevalt pannakse koosolekul hääletusele 14,2 kroonine dividend, mille aktsionärid hääletusega kinnitavad. Hiljutine aktsiahinna langus on toonud dividenditootluse pea 10 protsendi lähedale.

Aktsionärid kogunevad Swedbanki aktsionäride üldkoosolekule. Kohal on ka Äripäev, kes ostis koosolekule pääsemiseks ühe aktsia.  Foto: Liis Treimann

Panga kolm suurimat osanikku Folksam, Alecta ja AMF ütlesid enne üldkoosoleku algust, et hääletavad koosolekul Bonneseni jätkamise vastu, kirjutas Financial Times. Rootsi pensionifondi AMFi juht Johan Sidenmark õigustas Bonneseni vastu hääletamist. "Isegi kui praeguseks on küsimus kahtlustes ja kedagi ei peaks pidamad süüdlaseks kuni pole süüdi mõistvat otsust, on tegu niivõrd tõsiste süüdistustega, et oleks vastutustundetu hääletada tema jätkamise poolt."

Bonneseni lahkumiskompensatsiooniks lepingu lõpetamisega saab Financial Timesi hinnangul kuni 18 kuu palk, ehk ligikaudu 2,1 miljonit eurot.

Bonnesen vabastati ametist päev pärast seda, kui politsei korraldas Swedbanki Rootsi pangas reidi väidetava pettuse pärast. Bonnesen juhtis Balti pangandust aastatel 2011-2014 ning sai seejärel aastal 2016 panga juhiks.

Uueks juhiks saab ajutiselt Swedbanki praegune finantsjuht Anders Karlsson ning alustatakse uue juhi otsinguid.

Aktsionärid nördinud

Rootslane Andres tõi Swedbanki aktsionäride koosolekule valgendajat musta raha pesemiseks. Foto: Liis Treimann  

Tänasele aktsionäride koosolekule on kogunenud üle 900 aktsionäri, sealhulgas Äripäev.

Äripäevaga Rootsis rääkinud aktsionäride meel on mõru. Leitakse, et pank pole väikeaktsionäridele piisavalt infot jagatud.

„Loomulikult nad valetavad ja varastavad. Nagu üks Rootsi artist Thomas Ledin kunagi laulis: you can never trust a banker (sa ei saa kunagi usaldada pankurit - toim),“ kommenteeris üks aktsionär.

„Kõige hullem on see, et suurtele akstionäridele anti enne infot. Meie ei teadnud midagi, aktsia kukkus. Mida meie teha saime?" oli teine aktsionär nördinud. „Ma arvan, et Swedbank saab täna uue bossi,“ tegi ta ennustuse.

Mis saab pensionilisast - nii kõlab aktsionäridest vanema generatsiooni mure, kel panga aktsiad pensionilisaks.

Swedbanki väärtusest haihtus eile üle 2 miljardi euro.  Foto: Liis Treimann

Aktsionäride raha on alates skandaali puhkemisest 19. veebruaril sulanud ligi kolmandiku võrra, toonase 210 Rootsi krooni pealt tänaseks alla 150 krooni.

Eilsega üle 12 protsendi langenud Swedbanki aktsia alustas tänast kauplemist 4 protsenti madalamast tasemest, 147 Rootsi krooni tasemelt. Esimese poole kauplemistunniga vahetas omanikku üle 2,6 miljoni aktsia. Eilse päeva kauplemismahuks kujunes üle 26 miljoni aktsia.

Euroopas uurib Swedbanki tegevust nelja riigi finantsjärelevalve. Tänasel aktsionäride koosolekul kõlavad tulised küsimused.  Foto: Liis Treimann
Hetkel kuum