Anu Lill • 1. aprill 2019 kell 3:00

Roosaare: Buffetti surm ei muudaks midagi!

Kui legendaarne investor Warren Buffet tegutseks Balti turul, ostaks ta tervikuna ära Tallinna Vee ja ehk ka juurde Merko ja Tallinna Kaubamaja aktsiaid ning tema lahkumist parematele jahimaadele ei pea kartma, arvab investor ja ettevõtja Jaak Roosaare.

Roosaare hoiab neljandikku oma investeerimisportfellist Buffetti asutatud Berkshire'i aktsiates. Miks ta seda teeb ja miks ei pea kartma firma allakäiku näiteks põhjusel, et Warren Buffett ükskord suundub parematele jahimaadele, sellest rääkis Roosaare „Aktsia hindamise kiirkursusel“.

Berkshire Hathaway aktsia on nagu haldustasuta investeerimisfond

Väga mugav võimalus inimesele, kes ei soovi või kel pole aega iga päev numbreid jälgida. Investeerimisotsuseid teevad inimesed, kes on sinust targemad, hoides kokku haldustasult. Ettevõtte väärtus on 500 miljardit dollarit, aga koduleht on tagasihoidlik. On näha, et raha kulutatakse tähtsamatele asjadele. Samas saab kogu info veebilehelt kätte ja ka nänni saab tellida. Berkshire kuulub suuruselt USA TOP 10 ettevõtete hulka.

Pikaajaliselt edestab Berkshire USA indeksit S&P 500

S&P 500 indeks on hea investeering ja suudab edestada riskifonde, kuna riskifondide haldustasud võtavad ära ligi ca 20% kasumist pluss ca 2% haldustasu aastas olenemata sellest, kas fondi investeeringud olid kasumis või mitte. Kuigi S&P 500 on mitteaktiivse investori jaoks hea viis raha paigutada 8–10protsendise aastatootlusega, siis Berkshire'i tootlus ületab pikaajaliselt S&P 500 tootlust kahekordselt. Ostes aktsiat pidevalt juurde ja lastes portfellil lihtsalt kasvada, on Berkshire'i keskmine tootlus aastatel 1965–2018 olnud 20,5%.

Eluaegne kogemus väärtusinvesteerimisel

Buffet alustas 27aastaselt oma sõprade-sugulaste raha investeerimisega. Kui investeeringu tootlus aastas oli üle 8%, siis võttis ta mingi protsendi endale. Selle portfelli tootlus oli kuni Buffetti „pensionile“ minekuni igal aastal vahemikus 9–45%, polnud mitte ükski aasta miinuses ning enamikul aastatest õnnestus tal turgu edestada. Buffet otsustas fondi kinni panna, et midagi muud oma elus teha, kui igavus oli kiire tekkima ja nii hakkas ta Berkshire Hathawayd üles ehitama.

Kolm tegevussuunda hajutavad riski

Berkshire'il on kolm tegevussuunda. Esiteks ostab ta tegutsevaid ettevõtteid ja liidab neid enda külge, sest kogum annab paremat tootlust kui iga ettevõte eraldi. Sealhulgas on ka mõned kapitalimahukad monopoolses seisus ja reguleeritud ettevõtted, nagu raudtee-ettevõte BNSF Railway ja energiafirma Berkshire Hathaway Energy. Neid saab võrrelda näiteks Tallinna Veega, kuna reguleerituse tõttu ei astu nad majandusega sama jalga ega sõltu majandustsüklist. Teine osa on aktsiaportfell, milles Berkshire hoiab börsifirmade aktsiaid 200 miljardi dollari väärtuses. Portfellis on palju finants- ja lennuettevõtete aktsiaid. Osa neist on olnud aastakümneid, Apple on üks uuemaid. American Expressist on Buffett dividendidena juba rohkem tagasi saanud, kui aktsiaid ostes maksis.

Kõik need ettevõtted on heas turupositsioonis, kasumlikud, maksavad kasvavaid dividende.

Kolmandaks on Berkshire maailma suurim kindlustusfirma. Kindlustus on kõige volatiilsem ja on suurte orkaanikahjude tõttu saanud ka kahjumit, näiteks 2017. aastal 2,2 miljardit, kuid enamikul aastatel on kindlustus plussis olnud.

Võimendus kordistab investeeringute väärtust

Berkshire kui maailma suurim kindlustusfirma saab kasutada kindlustuspreemiaid investeeringuteks, mis annab portfellile korraliku võimenduse. Põhimõtteliselt kasutab Berkshire üle 100 miljardi dollari ulatuses tasuta kindlustusvõtjate raha investeeringute võimendusena. Teine tasuta võimendus on tulumaksu edasilükkamine. Paljud investeeringud on tugevasti plussis, aga niikaua kui positsiooni pole ära müüdud, ei pea tulumaksu maksma. Berkshire dividende ei maksa, seega suunatakse kasum uuesti investeeringutesse ja lumepalliefektina kasvab väärtus.

Millised on Berkshire'i ohud?

Warren Buffet sureb, mis siis saab?
Buffett on praegu 88aastane. Sellest midagi ei muutu, kuna juba praegu on Buffetti kõrval investeeringute juhid Tod Combs ja Ted Weschler, kes on viimastel aastatel Buffettile endale investeeringute tootluses tuule alla teinud. Raamatus „Berkshire Beyond Buffett“ on vastus küsimusele, mis saab siis, kui Buffett sureb.
Berkshire on liiga suur, et kiiresti kasvada.Juba 1994. aastal aeti sama juttu. Aga Berkshire ostab kasumlikke ettevõtteid tervikuna välja, mitte ainult väikestes kogustes börsiaktsiad. Realistlik ootus on ikkagi 8–10% kasv aastas. Tasub suurendada oma aktsiapositsiooni osadena ja osta Berkshire´i hinna languse ajal. Ettevõte muutub iga päevaga väärtuslikumaks, kuna raha dividendidena välja ei maksta, vaid reinvesteeritakse.
Tuleb suur pauk kindlustuses. Kui suure kahju tõttu tekib kahjum, siis tasub silmas pidada, et kindlustuslepinguid uuendatakse igal aastal ja hind kerkib. Suurimate varadega kindlustusfirma eelis on suurim haare kindlustusturul, tegelevad ka edasikindlustusega. Ühegi lepinguga ei võeta hukatuslikku riski ja Buffetti sõnul pole probleem, kui ühe laksuga kaotatakse 5–10 miljardit dollarit.
Ei maksa dividende.Berkshire saab dividendi oma aktsiaportfellist, aga ise dividendi välja ei maksa. Maksuefektiivsust arvestades on kasulikum, et kogu kapital reinvesteeritakse ja iga dollar kasumit võimendub 1,4–1,5kordseks. Dividendi asemel on plaan olukorras, kus ettevõte on juba liiga suur, orienteeruvalt aastatel 2024–2034, hakata ostma aktsiaid suurtes kogustes tagasi. Eelmise aasta augustis ostis Berkshire aktsiaid tagasi 205 dollari tasemel.

Raamatusoovitus Jaak Roosaarelt:

“Snowball” Alice Schroeder

“Berkshire Beyond Buffett” Lawrence Cunningham

“Of Permanent Value” Andy Kilpatrick

“Warren Buffetti edulugu” Robert Hagstrom

Jaak Roosaare portfellis on lisaks Berkshire´i aktsiatele Apple, Facebook, 55 dividendifirmat, sektoritest telekom, tubakas, kanep. Balti turult Silvano, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Sadam, Tallinna Vesi, LHV, Merko, Nordecon, Šiauliu, Olainfarm, Grindeks.

Investeerimisstrateegia: osta ja hoia

Arvamus: kasvu on oodata kanepilt ja Facebookilt.

Hetkel kuum