Milliseid naftaaktsiaid osta või müüa just nüüd?

Energiasektor võib endiselt pakkuda investorile hea teenimisvõimaluse.  Foto: EPA

Äripäev koostas jaanuaris Swedbanki Norra naftaanalüütikute soovituste põhjal nimekirja energiasektori aktsiatest, mille ostu või müüki võinuks siis kaaluda. Need investorid, kes otsustasid talitada soovituste järgi, on vaid mõne kuuga saanud üksjagu rikkamaks.

Õnneks pole muretsemiseks põhjust ka neil, kes suurest tõusust ilma jäid, sest verivärske nimekiri juba ootab.

Aasta algul ilmunud nimekirja kuulus 14 energiasektori aktsiat, millest võrdselt viit soovitasid analüütikud osta ja hoida ning ülejäänud nelja ettevõtte aktsiaid müüa. Kõige kindlamad olid analüütikud Oslo börsil noteeritud Det Norske (DETNOR) aktsia suhtes, mis oli ühtlasi nende nn esimene ostusoovitus.

Nelja kuu tootlus 76%

Soovituse Äripäevas avaldamise hetkest alates on aktsia hind kerkinud enam kui 65% võrra. Kõige paremini läks aga neil, kes võtsid kuulda soovitust osta Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas tegutseva DNO aktsiaid, sest mõne kuuga on aktsia hind tõusnud 76% võrra. Kurtmiseks pole põhjust ka neil, kes ostsid analüütikutelt ostusoovituse saanud Africa Oili või Wentworth Resourcesi aktsiaid, sest tänaseks teeninuks nad investeeringuga vastavalt 19% või 10% tootlust.

Ainsana on pika ninaga jäänud need investorid, kes investeerisid norrakate ostusoovituse ajel Lääne-Aafrikas tegutseva nafta- ja gaasiettevõtte Panoro Energy aktsiasse, sest nemad on praeguseks kaotanud 16% algsummast.

Jah, neil, kes talitasid täpselt analüütikute soovituste järgi, läks lühikese aja jooksul üldjoontes suurepäraselt. Tõde on aga see, et head tõusu näitas ka nii mõnigi aktsia, mida analüütikud soovitasid hoida või sootuks ära müüa. Põhjus on lihtne – nimekirja avaldamise ajal kauples Brenti toornafta hind 31 USA dollaril barreli eest. Praegu kaupleb see pealpool 49 dollarit ehk tubli 58% kõrgemal.

Analüütikud usuvad nafta hinna tõusu

Kui uskuda sel kuul analüütikute Teodor Sveen-Nilseni ja Magnus Olsviku avaldatud üle 100-leheküljelist sektori ülevaadet, siis kaupleb nafta hind endiselt allpool pikaajalist keskmist. Kui analüütikute jutt lühidalt kokku võtta, siis usuvad nad, et OPECisse mittekuuluvate riikide ja USA naftatoodang kahaneb, investeeringud vähenevad märgatavalt ja globaalne nõudlus muretsemiseks põhjust ei anna.

Analüütikute prognoosi järgi kärbivad OPECisse mittekuuluvad riigid tänavu mullusega võrreldes investeeringuid 18% võrra ning terves sektoris langevad sel aastal kapitalikulutused tõenäoliselt ligemale neljandiku võrra. Nende kinnitusel näitab ajalugu, et langenud investeeringud kipuvad vähendama ka järgnevate aastate toodangut.

Analüütikud toovad välja, et Hiinas kasvab nõudlus nafta järele endiselt ning globaalne nõudluse kasv pole võrreldes üleilmse SKP kasvuga olnud peaaegu kunagi nii suur kui praegu. Nõudluse kasvu nähakse ka USAs, kus aastane kasv on ligemale 2% ringis. Analüüsi autorite hinnangul on nõudlust turgutanud eeskätt just madalad hinnad.

"Meie pikaajaline nafta hinna prognoos on 70 dollarit barrel," märgivad analüütikud.

Hetkel kuum