Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomase portfellis kaks pidurit

04. mai 2016, 14:30
Microsofti tulemused jäid analüütikute ootustele alla.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160504/INVESTOR/160509893/AR/0/AR-160509893.jpg

Aprillis kerkis minu portfelli väärtus korraks ka üle veerand miljoni euro taseme, kuid kahe firma nõrgad tulemused tõid portfelli maa peale tagasi.

Möödunud kuul langes minu portfelli väärtus võrreldes märtsiga 1,7 protsendi võrra, 244 480,97 euroni. Aprilli jäävad iseloomustama märksõnad nagu nafta hinna taastumine, Volkswageni aktsia tõus ja siis nende ära müümine, rahunemine finantsturgudel, Tallinki superdividend ning üha lähemale nihkuvad teiste ettevõtete dividendikuupäevad.

Parim aktsia oli Statoil

Aprilli parim aktsia oli mu portfellis Statoil, mis tõusis üle 9 protsendi. 17. aprillil lahkusid naftariigid Katari pealinnast Dohast küll tootmismahtude kokkuleppeta, kuid see ei viinud naftahindu langusse. Üha rohkem on hakatud rääkima ka sellest, et nafta hinna põhi võib olla hoopis möödas. Kuna olen Statoili investeerinud juba alates augustist ning ostsin jaanuaris aktsiaid juurde, on see mulle igati hea uudis. Kuigi esimese ostuga nägin enda kontol mitme kuu jooksul pikka miinust, siis teine ost aitas kogupositsiooni uuesti plussi tuua.

Samas naftasõda pole möödas, vaid käib endiselt täie hooga edasi. Kuigi Rahvusvahelise Energiaagentuuri juht Fatih Birol teatas hiljuti, et nafta hinna põhi võib olla käes ja edaspidi võime näha pigem hinna tõusu, näitavad viimased andmed seda, et aprillis tootsid OPECi liikmed peaaegu rekordilise koguse naftat. Keegi ei taha oma turuosa kaotada ning seetõttu võib ka edaspidi oodata nafta hinnale suuremaid kõikumisi. Samas ma ei usu, et nafta hakkaks uuesti testima jaanuari põhjasid.

Suurüllatus Tallinkilt

Eelmisel kuul teatas Tallink, et soovib maksta terve eelmise aasta kasumi dividendideks. Mullu teenis laevafirma 59,1 miljonit eurot puhaskasumit. Kui see maksta täies ulatuses aktsionäridele dividendideks, teeks see ligi 9 senti dividendi aktsia kohta. Ettepanek kogu kasumi jaotamise kohta tehakse võlakirjaomanikele.

Tallinki aktsia tõusis aprillis minu portfellis 5,5 protsenti. Sel aastal on Tallinki aktsia tõus olnud muljetavaldav. Aasta algusest on see tõusnud üle 15 protsendi, olles sellega üks Balti börside parimaid. Ise ostsin ka Tallinki aktsiaid lootuses saada suuremat dividendi. Et see aga nii suureks võiks kujuneda, ei osanud ma arvata. Eelmisel aastal maksis laevafirma dividendi 2 senti aktsia kohta.

Volkswagen tõusis ja kasutasin võimalust

Otsustasin möödunud kuul müüa Volkswageni aktsiad ja otsisin selleks võimalust. Autotootja aktsia esitus on alates jaanuarist, mil ma need soetasin, olnud tagasihoidlik. Pole olnud sellist tõusu, nagu ma lootsin. Aprilli teises pooles kerkis Volkswageni aktsia 139 euro piirile ja siis kasutasin võimalust müümiseks. Mul oli 19 aktsiat ja sain iga aktsia eest 138,95 eurot, pistes taskusse 150 eurot kasumit.

Järgnevatel kuudel hakkavad minu portfellis olevad ettevõtted dividende maksma ning hinnanguliselt peaksin teenima dividenditulu üle 3000 euro. Portfelli suurimad maksjad on Leroy Seafood ja Tallinna Vesi. Mõlema aktsia esitus oli aprillis tagasihoidlik. Tallinna Vee aktsia püsis paigal ning Leroy tõusis pool protsenti.

Praeguseks pole veel dividendi suurust teatanud Olympic EG, kõik ülejäänud on andnud juba teada, kui palju raha soovivad aktsionäridega jagada. Sel aastal saan vähem dividende Aprangalt, kes maksab omanikutulu aktsia kohta 12 senti. Eelmisel aastal oli see 15 senti. Apranga dividend on languses olnud alates 2013. aastast, kui dividendi suurus ulatus 16 sendini aktsia kohta.

Suurimad langejad Microsoft ja Apple

Aprilli teises pooles teatasid oma tulemused Apple ja Microsoft. Mõlemad ettevõtted valmistasid investoritele pettumuse ja seetõttu võtsid ka mõlema aktsiad suuna alla. Kuna nii Apple'i kui ka Microsofti osakaal minu portfellis on väga suur, andis see minu portfellile löögi. Mõju on avaldanud ka dollari nõrgenemine euro suhtes, kuna eurodes arvestatuna on dollarisse tehtud investeeringute väärtus kahanenud.

Tõenäoliselt lähikuudel kõikumine finantsturgudel jätkub, kuid samas midagi hullu horisondilt ei paista. Varsti oleme jõudmas aasta teise poolde ning mitmed analüütikud on prognoosinud, et just aasta teine pool tuleb finantsturgudele rahulikum, kuna naftahinnad hakkavad siis stabiliseeruma. Kuigi aasta algas börsidel nukralt, võib just teine pool kujuneda oodatust paremaks. Ka ei näe ma börsidel tänavu mingit olulist sündmust tulemas, mis võiks aktsiahinnad järsku langusse viia.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. May 2016, 14:29
Otsi:

Ava täpsem otsing