investor Toomas • 4. mai 2016 kell 11:30

Investor Toomase portfellis kaks pidurit

Microsofti tulemused jäid analüütikute ootustele alla.  Foto: EPA

Aprillis kerkis minu portfelli väärtus korraks ka üle veerand miljoni euro taseme, kuid kahe firma nõrgad tulemused tõid portfelli maa peale tagasi.

Möödunud kuul langes minu portfelli väärtus võrreldes märtsiga 1,7 protsendi võrra, 244 480,97 euroni. Aprilli jäävad iseloomustama märksõnad nagu nafta hinna taastumine, Volkswageni aktsia tõus ja siis nende ära müümine, rahunemine finantsturgudel, Tallinki superdividend ning üha lähemale nihkuvad teiste ettevõtete dividendikuupäevad.

Parim aktsia oli Statoil

Aprilli parim aktsia oli mu portfellis Statoil, mis tõusis üle 9 protsendi. 17. aprillil lahkusid naftariigid Katari pealinnast Dohast küll tootmismahtude kokkuleppeta, kuid see ei viinud naftahindu langusse. Üha rohkem on hakatud rääkima ka sellest, et nafta hinna põhi võib olla hoopis möödas. Kuna olen Statoili investeerinud juba alates augustist ning ostsin jaanuaris aktsiaid juurde, on see mulle igati hea uudis. Kuigi esimese ostuga nägin enda kontol mitme kuu jooksul pikka miinust, siis teine ost aitas kogupositsiooni uuesti plussi tuua.

Samas naftasõda pole möödas, vaid käib endiselt täie hooga edasi. Kuigi Rahvusvahelise Energiaagentuuri juht Fatih Birol teatas hiljuti, et nafta hinna põhi võib olla käes ja edaspidi võime näha pigem hinna tõusu, näitavad viimased andmed seda, et aprillis tootsid OPECi liikmed peaaegu rekordilise koguse naftat. Keegi ei taha oma turuosa kaotada ning seetõttu võib ka edaspidi oodata nafta hinnale suuremaid kõikumisi. Samas ma ei usu, et nafta hakkaks uuesti testima jaanuari põhjasid.

Suurüllatus Tallinkilt

Eelmisel kuul teatas Tallink, et soovib maksta terve eelmise aasta kasumi dividendideks. Mullu teenis laevafirma 59,1 miljonit eurot puhaskasumit. Kui see maksta täies ulatuses aktsionäridele dividendideks, teeks see ligi 9 senti dividendi aktsia kohta. Ettepanek kogu kasumi jaotamise kohta tehakse võlakirjaomanikele.

Tallinki aktsia tõusis aprillis minu portfellis 5,5 protsenti. Sel aastal on Tallinki aktsia tõus olnud muljetavaldav. Aasta algusest on see tõusnud üle 15 protsendi, olles sellega üks Balti börside parimaid. Ise ostsin ka Tallinki aktsiaid lootuses saada suuremat dividendi. Et see aga nii suureks võiks kujuneda, ei osanud ma arvata. Eelmisel aastal maksis laevafirma dividendi 2 senti aktsia kohta.

Volkswagen tõusis ja kasutasin võimalust

Otsustasin möödunud kuul müüa Volkswageni aktsiad ja otsisin selleks võimalust. Autotootja aktsia esitus on alates jaanuarist, mil ma need soetasin, olnud tagasihoidlik. Pole olnud sellist tõusu, nagu ma lootsin. Aprilli teises pooles kerkis Volkswageni aktsia 139 euro piirile ja siis kasutasin võimalust müümiseks. Mul oli 19 aktsiat ja sain iga aktsia eest 138,95 eurot, pistes taskusse 150 eurot kasumit.

Järgnevatel kuudel hakkavad minu portfellis olevad ettevõtted dividende maksma ning hinnanguliselt peaksin teenima dividenditulu üle 3000 euro. Portfelli suurimad maksjad on Leroy Seafood ja Tallinna Vesi. Mõlema aktsia esitus oli aprillis tagasihoidlik. Tallinna Vee aktsia püsis paigal ning Leroy tõusis pool protsenti.

Praeguseks pole veel dividendi suurust teatanud Olympic EG, kõik ülejäänud on andnud juba teada, kui palju raha soovivad aktsionäridega jagada. Sel aastal saan vähem dividende Aprangalt, kes maksab omanikutulu aktsia kohta 12 senti. Eelmisel aastal oli see 15 senti. Apranga dividend on languses olnud alates 2013. aastast, kui dividendi suurus ulatus 16 sendini aktsia kohta.

Suurimad langejad Microsoft ja Apple

Aprilli teises pooles teatasid oma tulemused Apple ja Microsoft. Mõlemad ettevõtted valmistasid investoritele pettumuse ja seetõttu võtsid ka mõlema aktsiad suuna alla. Kuna nii Apple'i kui ka Microsofti osakaal minu portfellis on väga suur, andis see minu portfellile löögi. Mõju on avaldanud ka dollari nõrgenemine euro suhtes, kuna eurodes arvestatuna on dollarisse tehtud investeeringute väärtus kahanenud.

Tõenäoliselt lähikuudel kõikumine finantsturgudel jätkub, kuid samas midagi hullu horisondilt ei paista. Varsti oleme jõudmas aasta teise poolde ning mitmed analüütikud on prognoosinud, et just aasta teine pool tuleb finantsturgudele rahulikum, kuna naftahinnad hakkavad siis stabiliseeruma. Kuigi aasta algas börsidel nukralt, võib just teine pool kujuneda oodatust paremaks. Ka ei näe ma börsidel tänavu mingit olulist sündmust tulemas, mis võiks aktsiahinnad järsku langusse viia.

Hetkel kuum