investor Toomas • 26. mai 2016 kell 8:45

Investor Toomas: Euroopa pole nõrganärvilistele

Lipud Euroopa parlamendi ees.  Foto: EPA

Investorite pettumus Euroopa aktsiaturgudes on üks selle aasta märksõnu ja see kogub üha hoogu. Kumab küll lootuskiiri, et aasta teises pooles läheb paremaks, kuid enne tuleb üle elada ränk suvi.

Investoritel on põhjust võimalikus tõusus kahelda. Erinevalt USAst pole Euroopa turud põrmustanud eelmisi tippe, vaid on need vaevu ületanud. Eelmisel aastal saavutatud tipust on Stoxx Europe 600 indeks üle 15% kukkunud ning aasta algusest on indeks 4% miinuses. Lisaks pole me silmad näinud kauaoodatud ja loodetud Euroopa firmade kasumite suurenemist.

Häda on selles, et lähitulevikus on õhus palju ebakindlat. Juuni keskpaigast alates jäävad kahe nädala sisse nii USA Föderaalreservi baasintressimäärade tõstmise otsus, Suurbritannia hääletus Euroopa Liitu kuulumise üle ning Hispaania erakorralised üldvalimised. Arusaadav, et suur osa investoreid eelistab sel ajal veidi puhata.

Deutsche Bank leidis oma analüüsis, et Euroopa aktsiad sel aastal enam ei tõuse ning märksa tõenäolisem on, et need kukuvad või jäävad nulli. Analüütikute sõnul on kõige suurem negatiivne tegur globaalse majanduse kasvuprognooside järkjärguline alanemine.

Euroopa peamine aktsiaindeks  Foto: Äripäev

Ei soovita nõrganärvilistele

Kõigele vaatamata mõni lootuskiir siiski paistab. Barclaysi strateegide sõnul on tänu tööjõukulude alanemisele lõpuks näha allasurutud kasumimarginaalide mõningast kasvu. Viimase tulemuste hooaja järel tõstsid analüütikud Euroopa firmade 2016. aasta kasumiootusi, kuigi üsna ettevaatlikult. Nüüd prognoosib enamik analüütikuid ja strateege siiski, et Stoxx Europe 600 lõpetab nullis.

UBS leiab, et aktsiaturge võib positiivselt mõjutama hakata kolm tegurit: toorainete languse mõju hääbumine, inflatsiooni kiirenemine ja tugevam kasv arenevatel turgudel. Inflatsioon ja toorained käivad käsikäes. Analüütikud on välja arvutanud, et isegi kui nafta hind jääb samale tasemele, siis ainuüksi see kergitaks tänavu inflatsiooni 1% jagu.

Miski ei garanteeri, et nafta hind või inflatsioon hakkavad kerkima ja see võib samuti osutuda järjekordseks valestardiks. Ometi on tõenäosus, et mõlemad tõusud tõepoolest ka realiseeruvad - see tooks aasta teises pooles kaasa loodetud üldise tõusu. Ja niisugust võimalust ei tasu kaugeltki maha kanda.

Euroopa aktsiate populaarsus on praegu väga madal, mis on omamoodi hea, sest kui populaarsus ja nõudlus jälle kasvab, siis toob see kaasa positiivse efekti juba sees olevatele investoritele.

Suvi tuleb kahtlemata närviline ja tagasihoidlikumad investorid võiksid parem asju n-ö pingilt jälgida. Mina olen aga pikaajaline investor, mul on panused Euroopa aktsiatesse tehtud ning praegu oleks rumal hakata positsioone müüma.

Hetkel kuum