investor Toomas • 25. oktoober 2016 kell 11:30

Hakkaks äkki päevakauplejaks?

New Yorgi börs.  Foto: Bloomberg

Aktsiahinnad kõiguvad iga päev börsil üles-alla, pakkudes päevakauplejatele võimalust teenida tulu, mis võib olla kordades suurem kui minu aastane investeerimiseesmärk.

Seetõttu olen ka mina natuke maad kuulanud, et mis see päevakauplemine täpsemalt on ja kas mul jätkuks sellega tegelemiseks närvi. Et saada rohkem aimu, käisin 18. oktoobril kuulamas LHV vanemmaakleri Nelli Jansoni loengut LHV Traderist, mis on siis LHV aktsiakauplemise programm. Üritus oli põnev ja ülevaatlik ning aitas mul saada paremat aimu kauplemismaailmast, mis alguses tundus olevat kirju ja keeruline, kuid hiljem lihtne ja loogiline.

Kauplemine või investeerimine?

Kauplemine tähendab seda, et üritad igast tõusust või langusest teenida – sa kas panustad lühiajaliselt aktsia tõusule või „lähed lühikeseks“ ehk panustad langusele. Päevas teeksid sa mitu tehingut ning sinu kasum sõltuks siis nende tehingute edukusest. Tegemist on tippspordiga, kus eksimisruumi on vähe. Paigas peavad olema erinevad turuorderid, mis siis limiteerivad kahjumit või aitavad teenida võimalikult suurt kasumit.

Selline aktiivne tegevus on sootuks vastupidine investeerimisele, kus just lühiajalistele kõikumistele tähelepanu ei pöörata. Investor investeerib pikaajaliselt ning tihtilugu ulatub selline ajahorisont lausa mitme aasta(kümne)ni. Erinevalt kauplemisest, tehakse investeerimisel kokku ainult 2 tehingut – ost ja müük.

-  LHV kauplemisplatvorm

-  Kauplemise alustamiseks tuleb kanda kontole 5000 USD.

-  USA aktsiate teenustasud 0,02 USD aktsia, min 7 USD

-  Haldustasu – minimaalselt 30 eurot kuus

-  Kontodel alla 25 000 USD lubab SEC teha ühe alusvaraga 3 päevasisest tehingut

 

Tehingutasud erinevad

Tutvudes LHV Traderi teenustasudega, selgub, et ühe aktsiatehingu puhul on need umbes poole väiksemad, kui ma enda Swedbanki investeerimiskontol tehtud tehingute eest maksan. Ka võimalused on LHV Traderis avaramad, kuna saan ainult mõne sekundiga teha aktsia- ja optsioonitehinguid. Kuid võrreldes investeerimiskontoga tuleb arvestada siiski kopsakamate haldustasudega, mis ühes kuus on üle 30 euro. Lisades siia juurde ka aktsiate teenustasud, võivad kulud ulatuda sadade eurodeni. Võrdlusena tooksin siia enda väärtpaberikonto haldustasud, mis olid eelmisel kuul pisut üle 26 euro.

Eelistan siiski aktsiaid pikaajaliselt hoida

Võrdluseks tooksin ühe muinasjutu, kus jänes ja kilpkonn võidu jooksid. Päevakaupleja oleks selles loos jänes, kes võib kiireid hüppeid teha, mina aga aeglane kilpkonn, kes kulgeb vaikselt oma rada. 

Kui peaksin valima kauplemise ja investeerimise vahel, siis kalduksin viimase poole, kuna olen seda juba üle 14 aasta teinud. Kauplemine on põnev ja adrenaliinirikas ala, kuid eelistaksin siiski rahulikult oma positsioonis istuda, korjata igal aastal dividende ning vaadata, kuidas portfell aastatega paisub.

Hetkel kuum