investor Toomas • 5. aprill 2017 kell 10:45

Investor Toomas: Baltikum pööras rohelisse

Nasdaqi logo New Yorgis  Foto: Scanpix/REuters

Kui eelmisel kuul vaatas mulle maailma börsiindeksite edetabelist vastu punases Baltikum, siis tänaseks on pilt palju rõõmsam.

Kui eelmisel kuul oli kõige rohkem miinuses Riia börs ning vähem punases Tallinna turg, siis tänaseks on kõik Balti börsid rohelises ning pöördunud on ka kolme Balti riigi pingerivi. Märtsis oli kolmest kõige edukam Läti, kelle börs tõusis edetabelis 32. kohale, kasvades 1,32 protsenti. Riia turule järgneb edetabelis kohe 33. positsiooni hoidev Tallinna börs, mis kasvas eelmisel kuul 1,23 protsendi võrra. Vilnius jäi üldedetabelis 42. kohale, olles rohelises 0,6 protsendiga.

Riia ja Tallinna börsi puhul on märkimisväärne ka see, et eelmisel kuul suudeti edestada Helsingi börsi, mis paiknes oma 0,74protsendise tõusuga Vilniuse ees 41. kohal. Kui Riia börsi liikumine ühest äärmusest teise on selgitatav indeksisse kuuluvate ettevõtete väikesest arvust tuleneva suure volatiilsusega, siis Tallinna börsil aitasid märtsis kerkida head dividendiuudised. Näiteks suurimatest teatas Tallinna Kaubamaja 0,63eurose dividendi maksmisest aktsia kohta, samuti maksab peaaegu terve oma puhaskasumi aktsionäridele välja Harju Elekter.

Muutusteta tipp

Sarnaselt veebruariga troonis ka märtsis edetabelis Venezuela börsiindeks. Tõsi, kasv jääb varasema kuu 27,04protsendisest tõusust tagasihoidlikumaks ehk oli 19,57 protsenti. Ühest küljest on Venezuela puhul tegemist volatiilse börsiindeksiga, mis võib mõni kuu olla edetabeli tipus, kuid järgmisel viimase kümne hulgas.

Suuri kõikumisi põhjustab riigi ebastabiilne poliitiline olukord ning investoritele kehtestatud piirangud, mis ei võimalda neil oma raha inflatsiooni eest välismaale peita. Seega jääb ainsaks päästerõngaks koduturg.

Edetabeli lõppu kukkus märtsis Horvaatia börs, mille indeks kahanes 10,17 protsendi võrra. Ka Horvaatiat iseloomustavad suured kõikumised ning seda peamiselt vähese likviidsuse tõttu. Sellegipoolest peetakse Horvaatia börsi teiste endise Jugoslaavia riikide turgudega võrreldes liidriks.

Volatiilsusega paistis märtsis silma ka Egiptuse börsiindeks, mis saavutas veebruaris küll edetabelis 13,21protsendise kasvu juures teise koha, kuid kukkus märtsis 4,88protsendise kahanemise tõttu viimasesse kümnesse.

Mure Norra pärast jätkub

Juba teist kuud järjest on arenenud börsidest edetabeli viimases kümnes Norra börsiindeks OBX, mille väärtus kahanes märtsis 4,38 protsendi võrra. Indeks on mõjutatud eelkõige lõhesektori nõrkusest, mis on halb uudis ka mulle.

Olen möödunud kuul korduvalt piilunud Norra kalasektoris toimuvat, kuna oman osalust Leroy Seafoodis. Muret tekitavate arengute valguses vaatasin hiljuti üle ka piirid, milleni olen valmis langust taluma. Samuti olen selgeks mõelnud, milliselt hinnatasemelt võtan Leroy Seafoodist osaliselt kasumit. On ju tegemist aktsiaga, millel on minu portfellis praegu suurim osakaal, ning plaanin lähitulevikus selle ning seeläbi ka Norra kalasektori mõjusid oma portfellile vähendada.

Venetsueela jätkab tipus.  Foto: Äripäev
Hetkel kuum