Äripäev • 31. jaanuar 2018 kell 3:00

Eesti trügib välisinvestorite radariekraanidele

Foto: Anti Veermaa

Ühinemis- ja ülevõtmistehingute arv Eestis kasvas mullu veerandi võrra ning kasvu prognoositakse ka tänavu.

Tehinguseire agentuuri MergerMarket andmetel tehti möödunud aastal Eestis ligi 200 ühinemis- ja ülevõtmistehingut, mida on veerandi võrra rohkem kui aasta varem. Väliskapitali jõuline sisenemine Balti riikide turule ning mahukad rahvusvahelised tehingud annavad märku kasvanud usaldusest siinse majanduskeskkonna vastu.

Äripäev tunneb rõõmu, et Eesti on taas trügimas ka välisinvestorite radariaekraanidele ning loodab, et alanud aasta arengud annavad sellele veelgi hoogu juurde.

Ellex Raidla M&A tehingute valdkonna juht Sven Papp tõi mulluse rõõmustava uue trendina esile, et lisaks väliskapitali aktiivsele tegutsemisele meie koduturul, omandasid või müüsid ka Eesti firmad mitu ettevõtet väljaspool Eestit.

Üllatas finantssektor

Tehingute arvult kõige aktiivsemad sektorid olid traditsiooniliselt kinnisvara ja IT-sektor, kuid aktiivsusega üllatas finantssektor, kus raporteeriti koguni 22 tehingust. Möödunud aasta tõi ülevõtmiste ja ühinemiste tulemusena Eesti turule koguni kaks uut panka – Coopi ja Luminori. Fintech-ettevõtete pealetung ja krüptoraha kiiresti kasvav populaarsus on pannud ka selle küllalt konservatiivse sektori kihama. Uute investorite kaasamisel lõi rekordeid nii juba tuntud Transferwise, kui kapitali kaasamiseks uudse vahendina ICO kasutusele võtnud Agrello ja Change.

Karma Ventures’i partner Margus Uudam prognoosis, et mullu alguse saanud ICOde buumi järellainetust jätkub ilmselt aastateks. Riskikapitali „tark raha“ otsib innovatiivseid investeerimisvõimalusi ning Eesti idufirmadel on head võimalused kapitali ja teadmiste kaasamiseks. Teisalt tehakse sellel meie jaoks uudsel turul tehinguid globaalsete reeglite järgi ja arvestades globaalseid finantseerimispraktikaid, mis alati ei sobitu hästi kohaliku äritavaga. Siin võib takistuseks saada kohalike pankade ja finantsregulaatorite konservatiivsus.

Balti turg on küll arenev, kuid suurte välisinvestorite jaoks endiselt liiga väike ja vähelikviidne. Seda olukorda peaksid parandama tänavu börsile jõudvad esimesed riigiettevõtted.

Tallinna Sadama ja Eesti Energia taastuvenergiaettevõtte aktsiad elavdavad kindlasti kauplemist Tallinna börsil ning meelitavad rahvusvahelisi investoreid. Ellex Raidla partner Risto Vahimets prognoosis alanud aastaks ka Aasia investorite järjest suurenevat huvi Eesti vastu. Eesti ja Baltimaad on Aasia ettevõtete jaoks suurepäraseks ukseks Euroopa turule sisenemisel.

Risk on julgeolekuolukord

Kindlasti tuleb huvitav aeg toidukaubanduses. Ühelt poolt valmistuvad täna turul olevad ettevõtted rahvusvahelise kaubandushiiu Lidl sisenemiseks turule, teiselt poolt on avanenud uued võimalused seoses järjest populaarsemaks muutunud toidukaupade e-kaubandusega.

Üldiselt olid kõik eksperdid, kellega Äripäev vestles, alanud aasta suhtes optimistlikult meelestatud. Kui just Balti piirkonna julgeolekuolukord ei peaks oluliselt halvenema, prognoositi siia senisest veelgi aktiivsemat välisinvestorite huvi ning nähti mitmes sektoris potentsiaali ühinemisteks ja ülevõtmisteks.

Hetkel kuum