Idufirmade mulli lõhkemine tõotab talentide tulevärki
Kui iduettevõtte raha ja varad võivad kaduda, siis idufirma loomise ja arendamisega saadud teadmised ja kogemused jäävad.
Möödunud nädala lõpul Tallinnas Mustpeade majas toimunud esinduslikul Balti ühinemiste ja ülevõtmiste ja erakapitali foorumil (Baltic M&A and Private Equity Forum) kõlas mitme esineja suust mõte, et kogu maailmas on idufirmadesse voolamas juba liiga palju raha. Me elame selgelt mullis ja ühel hetkel see lõhkeb.
See võib nii minna, kuid isegi kui firmad kaovad, siis inimesed ja nende kogemused jäävad ning see loob eelduse uueks kasvuks.
Idufirmadel läheb tõepoolest enneolematult hästi ja ka Äripäeval on olnud põhjust neist viimasel ajal tihti kirjutada. Tehnoloogiaettevõtja ja investor Allan Martinson on prognoosinud, et Eesti tehnoloogiasektor kaasab sel aastal kokku vähemalt 350 miljonit eurot ja Eesti tõuseb sellega USA ja Iisraeli kõrval maailma kolme tähtsama tehnoloogiariigi sekka.
Naftaraha kütab buumi
M&A foorumil esinenud BaltCap Growth Fundi partner Heidi Kakko nentiski, et tänavu on Eesti tehnoloogiafirmad tõstnud juba 310 miljonit eurot. Kuid vaid 4 miljonit eurot sellest on meie oma investorite raha, ülejäänu tuleb piiri tagant. Kakko hinnangul on idufirmad kogu maailmas selgelt mullis ning valuatsioonid tõusevad igal pool. Investor Ragnar Meiterni sõnul kütab globaalset buumi Saudi naftafondide raha ning just ülekuumenenud idufirmadest võib alguse saada järgmine kriis.
Kogenumatele inimestele meenutab tänane idufirmade õitseaeg üksjagu 1990. lõpu esimest internetibuumi, mil dotcom-firmad ohjeldamatult kasvasid ning seejärel investorite rahaga koos põhja läksid. Ka tollal oli inimestel palju ideid, kuid päeva lõpuks ei toonud need ideed ettevõtetele piisavalt kasumit ning mull lõhkes. Siiski jäi buumi käigus loodud uus äritegemise mudel alles ning jäid ka mitmed tänased suured tegijad.
Kui dotcom-buumist sündis näiteks tänane netihiid Amazon, siis miks ei võiks pärast idufirmade mulli lõhkemist ja tolmu langemist lagedale platsile võitjana püsti jääda näiteks Taxify?
Isegi kui mõnel konkreetsel firmal ei peaks nii hästi minema, ei tähenda see, et investorite raha suitsuna õhku haihtub. Kui ühe iduettevõtte raha ja varad võivad kaduda, siis selle loomise ja arendamisega saadud teadmised ja kogemused jäävad. Neid teadmisi ja kogemusi saab jagada teistele, nendega saab üles ehitada järgmised firmad.
Tööturg ootab talente
Globaalse haardega tippjuhtide sihtotsingu võrgustiku Amrop endine juht ja praegune partnerite nõukogu esimees Ulrich Dade nentis eelmisel nädalal Äripäevale antud intervjuus, et ootab idu-mulli lõhkemist, kuna see toob tööturule palju ettevõtlusoskustega ja särava mõistusega tööjõudu. See on suur ressurss, mille on meile andnud just start-up-kultuur.
Äripäev idu-mulli lõhkemist ei oota ja loodab, et Eestis tekkinud tugev start-up-kogukond suudab kasvatada lennukatest ideedest ja menukatest idudest ka kaelakandvad ja kasumit tootvad ettevõtted. Kuid isegi kui kõigist firmadest asja ei saa ja mõni neist kaob, siis nende loomisesse panustanud inimesed jäävad. Tore, kui need on meie inimesed.
Minu Äripäeva kasutamiseks logi sisse või loo konto.