Äripäev • 24. mai 2019 kell 3:00

Riik erastagu julgelt, arukalt, põhimõtteliselt

Riigikapitalismiga majandust ei erguta, ettevõtlusega saavad eraomanikud paremini hakkama, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Foto: Anti Veermaa

Riigifirmade erastamisega kipub olema nii, et kui selg on vastu seina, läheb müügiks. Äripäeva meelest peaks loogika olema teistsugune. Erastama ei peaks häda sunnil riigile lisaraha saamiseks, vaid julgemalt ja läbimõeldult igal ajal. Põhimõtteliselt. Riigikapitalism majandust ei erguta, ettevõtlusega saavad eraomanikud paremini hakkama.

Keskerakond opositsioonierakonnana ei paistnud silma erilise erastamise soosijana, valitsusvastutus ja peaministripartei staatus asetab teema teise konteksti. Riigi rahanduslik seis pole kiita ning kalleid lubadusi, nagu erakorraline pensionitõus, saab vähemalt mõnda aega ainult häälekalt lubada. Lisaraha tuleb aga leida kohe ja riigi äriühingutes osaluse võõrandamine on selleks kindlasti mõistlik võimalus.

Riigil ei ole vaja tegeleda niisuguste äridega, mille strateegiline tähtsus on väike või puudub see üldse. Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsioonileppes seatud eesmärk müüa AS Eesti Teed täielikult ja AS Operail 49% ulatuses, on tõele au andes üsna lahja plaan. Jah, lisaks räägitakse „kapitalituru arendamiseks ja riigile kuuluvate ettevõtete juhtimise parandamiseks /…/ teatud riigi äriühingute vähemusosaluste börsile viimisest“. Näitena tuuakse dokumendis Enefit Green (kuni 49%).

Algus on selle nädalaga tehtud. Viimaks ometi. Jutt on ettevõttest, mida riigil pole mõtet enda käes hoida ning mille erastamise ümber on rohkem sõnu tehtud kui asi väärt. Valitsus kiitis neljapäeval heaks majandus- ja taristuminister Taavi Aas ettepaneku võõrandada avalikul enampakkumisel riigile kuuluvad 100 000 ASi Eesti Teed aktsiat. Algne hinnaootus oli valitsuse pressikonverentsil teemat kommenteerinud rahandusminister Martin Helme sõnul ligi 15 miljonit, aga et enne võetakse ettevõttest dividende, kujuneb lõplik hind väiksemaks. AS Eesti Teed moodustas omal ajal valitsus, liites viis teehooldele spetsialiseerunud äriühingut. Põhjus oli turukonkurentsi puudumine, kuid olukord on ammu muutunud.

Börs toob läbipaistvuse

Riigi äriühinguid, mida erastada tuleks, on veel. Koalitsioonileppes on kirjas Operaili 49 protsendi müük – aga miks mitte täisulatuses? Majandusministeerium on pakkunud välja Teede Tehnokeskuse ja Nordica. Jätkame loetelu: Elron, Eesti Loto, Elering… Osa ettevõtete puhul tasuks tõsiselt mõelda ka kapitali kaasamisele börsilt. Kohalikku väärtpaberiturgu saaks nii oluliselt elavdada, kuid see on vaid teema üks tahk. Vahest veel olulisem ja suurema mõjuga on läbipaistvus.

Riigikapitalismiga kaasneb majandusruumi suletus, korruptsioonioht, juhtimise mandumine. Kusjuures riigi puhul ei peaks antud kontekstis mõtlema ainult riiklikku, vaid avalikku sektorit laiemalt. Enne valimisi räägiti ka Tallinna Linnatranspordi vähemusosaluse müügist. Võib ainult ette kujutada kui palju klaarimaks saaks avalikkusele pilt ettevõttest, millest me leebelt öeldes liiga palju ei tea. Just nimelt tänu vaiksele nurgatagusele on ka korruptsiooniseemnetel olnud selles keskkonnas soodus pinnas idanemiseks.

See, mida riigi osaluste müügist laekuva tuluga teha, on täiesti omaette teema. Eesti majandusele oleks oluline, et investeeringud läheksid valdkondadesse, mille kaudu saaks edendada riigi jõukust ja konkurentsivõimet.

Hetkel kuum