Kuigi jõulude ajal eelistab enamik inimesi puhata ning tööasjade peale ei mõtle, on neidki, kelle jaoks ei tule kõne allagi tööasjade kõrvalejätmine.
- Kui pühade ajal tuleb tööd teha, siis pane vähemalt paika mõned reeglid. Foto: PantherMedia/Scanpix
Need, kes veedavad pühade aja osaliselt töötades – ärge harrastage multitasking'ut ehk tegelege mitme asjaga korraga. “Mitme asjaga korraga tegelemine on tegelikult müüt,” kirjutab Devora Zack raamatus “Singletasking: Get More Done—One Thing at a Time”. Tema sõnul suudab aju tegeleda ainult ühe asjaga korraga.
Väljaandes “Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance” avaldatud artiklis seisab, et mitme asjaga korraga tegelemine on tegelikult enesepettus – inimene kulutab palju aega tegevuste vahetamisele ning see omakorda suurendab tõenäosust, et sisse lipsavad vead ja asi ei saa tehtud pooltki nii hästi, kui lootsid, vahendab Forbes.
Veelgi enam, multitasking teatakse olevat üks viise, mis võib inimese viia stressi ning jõulude ajal kõige pärast pabistamine ning pidev ebamugavustunne on kindlasti midagi, mida sina ja su pere ei soovi.
Kuidas oma aega pühade ajal mõistlikult planeerida?
Kui võimalik, võta vähemalt üks päev vabaks
Planeeri oma tegevused detailselt ette, pannes kirja, mida sa iga päev tegema pead ehk koosta to-do-list
Tegele ühe asjaga korraga
Ole tähelepanelik erinevate segavate faktorite suhtes, mis võivad su ajagraafikut muuta
Pea oma graafikust võimalikult palju kinni
Allikas: Forbes
Seetõttu soovitavad eksperdid mitme asjaga tegelemise asemel keskenduda korraga ainult ühele ülesandele. Järgmised stsenaariumid on kindlasti tuttavad kõigile, kellel on suur töökoormus ning kes on sunnitud töötama ka siis kui teised puhkavad.
Tähtaeg on ohtlikult lähedal
Kui sa tead, et pead midagi kohe-kohe ära esitama, on mõistlik muud tegevused kõrvale jätta ning asja kallale asuda. Tark mõte oleks minna omaette kuhugi vaiksesse ruumi või nurka, panna segavad tehnikavidinad kõrvale ning püüda keskenduda oma ülesandele.
Selleks võiks sõlmida endaga kokkuleppe, et sa vaatad oma postkasti iga tunni või kahe tagant, samuti veedad veidi aega koos pere ja sõpradega siis, kui mingi konkreetne osa tööst on tehtud. Nõnda suudad paremini oma tööd ja aega planeerida ega ole projekti kallale asudes hirmunud, et nüüd sa üksnes peadki ühe aja sama asjaga tundide viisi tegelema.
Sõbrad tahavad sinuga välja minna
Kui sa veedad aega oma sõpradega, siis unusta oma telefoni uudistamine ning kvaliteetajal meilide ja uudiste lugemine. Kui ka teised seltskonnas olijad kipuvad oma nutiseadet sageli piidlema, siis soovitab Zack teha seltskonnal koguni sellise kokkuleppe: kõik panevad oma telefonid kõrvale ning kes enne õhtu lõppemist esimesena oma telefoni puutub, maksab kogu seltskonna arve.
Kui sul on tööst paus, siis kasuta see võimalikult targalt ära. Näiteks kui sa oled mõelnud, et pausi ajal mängid oma lastega või ajad sõpradega juttu, ära puutu oma telefoni ega kontrolli, kas sulle on mõni e-mail on saabunud. Need asjad võivad oodata. Tee tööd töö ajal, aja juttu jutu ajal.
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.