Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: üle kivide ja kändude

06. juuni 2018, 18:00
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180606/TRADER/180609802/AR/0/AR-180609802.jpg

Uue kuu alguses on sobiv eelmisest kuust kokkuvõtteid teha. Kuidas mul siis kauplejana esimene kuu möödus? Nagu pealkirjas öeldud: üle kivide ja kändude.

Minu algselt sisse pandud 10 000 eurost oli kuu lõpus järel 9708,47 eurot.

Lühikeseks müük tõi suurima kasumi ja kahjumi

Kokku tegin ma mais 37 tehingut. Nende seas on nii sisenemised kui ka väljumised positsioonidest, aga ka korduvad ja vussi läinud tehingud. Kokku kauplesin 11 instrumendiga, õigemini nende CFDdega.

Lisaks S&P aktsiaindeksile kauplesin ka toornaftaindeksite Brenti ja WTIga. Kõik ülejäänud olid aktsiad.

Kõige suurema kahju sain kohe esimese tehinguga, kui müüsin S&P 500 indeksit lühikeseks. Positsioon tõi kahjumit 183,15 eurot pluss teenustasud.

Ka kõige suurema kasumi tõi lühikeseks müük. WTI langusele mängimine tõi sisse 168,95 eurot miinus teenustasud.

Euroopa aktsiatega on kulukas kaubelda

Teenustasud ongi tähtis teema, nagu ma ühes varasemas postituses ka mainisin. Need koosnevad komisjonitasust igalt tehingult ja positsiooni lahti hoidmise tasust (swap). Komisjonitasu olen kokku maksnud 57,47 eurot, positsiooni lahtihoidmise tasu 9,52 eurot.

Mais viisid teenustasud seega ära üle poole protsendi minu algsummast. Üks viiendik minu kadunud rahast on teenustasud, neli viiendikku kahjum kauplemisest.

Teenustasude osa on ebaproportsionaalselt suur, tuleb tõdeda. Eriti komisjonitasude. Nende osakaalu vähendamiseks on kaks teed. Üks on teha vähem nurja läinud ja topelttehinguid - näiteks EDP positsiooni võtsin kahes jaos, mis tähendas kohe kahekordset komisjonitasu.

Teine on keskenduda rohkem naftale ja börsiindeksitele, kus komisjonitasu pole, ja USA aktsiatele, kus komisjonitasu tüki maad väiksem kui Euroopa omadel.

Panustan aktsiate ülesjooksule

Mai lõpus oli mul lahti õige mitu positsiooni, mida praeguseks enam pole - näiteks olen ilusti kasumiga väljas Baidust ja suure rabelemise tulemusel ka mõningase kahjumiga Petrobrasist.

Alles jäänud positsioonid on peamiselt aktsiad, millega ma mängin ülesjooksu (run-up) strateegiat. Eile lisandus biotehnoloogiafirma Achaogen Inc, mille ravim peaks samuti saama juuni lõpus turustamisloa. Ülesjooksu teel on mul ka Deutsche Telekom ja teine biotehnoloogiafirma Dermira.

Veel on mul lahti minu WTI-Brenti arbitraažtehing, kui nii võib öelda, millega ma ei mängi mitte nafta hinna liikumisele, vaid hoopis sellele, et indeksite omavaheline vahe on liiga suur.

Samuti pole leidnud ma sobivat momenti väljuda oma Cisco positsioonist. Selle äriidee on nüüdseks lõppenud ja aktsia hinna kohta on sobiv öelda "ei idane, ei mädane", nii et panen selle vist lähiajal kinni. Kui just idanema ei hakka.

Lõpetuseks mainin, et kui naftaarbitraaži mitte sekka lugeda (sellega ongi hoopis teistmoodi lood), on kõik positsioonid praegu rohelises. See teeb kohe tuju heaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. June 2018, 17:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing